Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor? Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor?

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Milli Uzay Programı kapsamında yürütülen çalışmalar sırasında, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, insanlı Ay yolculuğunun hangi tarihte yapılacağına ilişkin bazı soruları cevapladı.

Bakan Varank önemli açıklamalarda bulundu

TÜBİTAK'ın bilim insanlarına yönelik fon destek programları çerçevesinde son 20 yılda uzay alanında 169 kişiye 40,9 milyon TL'lik maddi destek sağlandığını belirten Varank, ayrıca diğer uzay alanındaki 31 projeye de 30,2 milyon TL düzeyinde destek verildiğini söyledi. 

türkiye uzay ajansı (2)-1

Ayrıca önemli bir açıklamada bulunan Bakan Varank, Türkiye Uzay Ajansı tarafından Milli Uzay Programı kapsamında geliştirilen projelere ilişkin olarak proje fizibilite ve bütçelendirme faaliyetlerinin tamamlandığını bunun yanı sıra 'Ay Araştırma Programı' ve 'Türk Astronot ve Bilim Misyonu' projelerine tam hızla devam edildiğini aktardı.

türkiye uzay ajansı (1)

Ay'a değil uzaya gidilecek

Bakan Varank, 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde sunulan 'Milli Uzay Programı Strateji Belgesi'ni tekrardan hatırlattı ve "2022-2030 yılları arasında Ay'a insanlı erişim gibi bir hedef bulunmamaktadır. Bahse konu strateji belgesinden de görüleceği üzere, Türk Astronot ve Bilim Misyonu Programında bir Türk vatandaşının uluslararası iş birliği ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na çıkarak, uzaya erişimi ve uzayda gerçekleştirilecek bilimsel faaliyetlerde yer alması amaçlanmaktadır. Kısacası, seçilen Türk uzay yolcusunun gerekli eğitimlerini tamamladıktan sonra 2023 yılının ikinci yarısında bilimsel araştırma yapmak için Ay'a değil, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi planlanmaktadır" dedi. 

Editör: Enes Sapmaz