Apple, yakın zamanda tanıttığı iPhone 14 serisiyle yine dünyanın gündeminde. iPhone 14 serisi sadece yeni özellikleriyle değil yüksek fiyatlarıyla da çok konuşulan bir iPhone modeli oldu. Ülkemizde de 60.000 TL’ye yaklaşan iPhone 14 fiyatları, dünyanın birçok yerinde ilginç olaylara neden oluyor. Bunlardan biri de Tayland’da yaşandı.

Tayland’da çekilen ve 3 kişinin ellerinde iPhone 14 telefonlarla, karınlarının böbrek kısmında ise bandajlarla durduğu fotoğraflar sosyal medyada viral oldu. Birçok kez paylaşılan fotoğraf iPhone 14 alabilmek için böbreklerini satan 3 kişiyi gösteriyordu. En azından böyle olduğu iddia ediliyordu.

iPhone 14 almak için böbreklerini mi sattılar?

Fccy_pOWIAARMI3

Yukarıda da gördüğünüz fotoğrafta karınları açıkta ve bandajlı üç kişi görülüyor. Ve her birinin elinde bulunan iPhone 14’leri alabilmek için böbreklerini sattıkları ima ediliyordu. 

Fotoğrafın Laos merkezli bir Vietnam güzellik kliniğinde çekildiği iddia edildi. Apple, geçen hafta Tayland'da yeni iPhone için ön sipariş almaya başladı. iPhone 14, modele ve depolamaya bağlı olarak 32.900 ila 66.900 Tayland bahtı (yaklaşık 899-1.827 $) arasında satılıyor. Tayland, 16 Eylül'de yeni iPhone'u alan ilk ülkelerden biri oldu.

Bu fotoğrafın Laos’ta bir şaka olarak çekildiği belirtiliyor ancak Tayland’daki yorumcular, sosyal medyada hızla yayılan bu fotoğrafı ciddiye aldı. Bazı yorumcular bu şakayı ciddiye alarak gençlere büyük eleştiride bulundu. 

Tayland Kızılhaç Organ Bağış Merkezi'nin genel müdürü Dr. Sophon Mekthon, yayılan fotoğraf sonrasında organ ticaretinin yasa dışı olduğu konusunda insanları uyardı ve sosyal medyada dolaşan bu görüntüyü kınadı.

Apple, o iPhone modelinin ismini değiştiriyor! Apple, o iPhone modelinin ismini değiştiriyor!

Mekthon, fotoğrafla ilgili, “Organ ticareti yok, yasak. Özellikle de bir iPhone almak için para kazanmak adına organ satmayı teşvik etmek çok yanlış. Ahlaki olarak yanlış ve etik değil.” dedi. 

Mekthon, insanları organ bağışçısı olmak için kaydolmaya teşvik etti ve hali hazırda iki milyondan fazla insanın organ bağışçısı olmak için kayıt yaptırdığını belirtti.

Benzer bir olay 2011’de iPhone almak için böbreğini satan Çinli bir adamın 2019 yılında böbrek yetmezliğinden ölmesiyle gündeme gelmişti.