ABD'li senatör Mark Warner, yaptığı son açıklamada, Çin'e ait TikTok gibi yabancı teknoloji ürünlerini "yasaklamasına" izin vermeyi amaçlayan yasayı bu hafta çıkarmayı planladıklarını söyledi. Senato İstihbarat Komitesi başkanı Warner, TikTok'un tasarı kapsamında inceleneceğini söyledi. 

WhatsApp'tan sesi yazıya dönüştüren yeni özellik! WhatsApp'tan sesi yazıya dönüştüren yeni özellik!

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Başkan Joe Biden'a herhangi bir sosyal medya uygulaması üzerindeki en geniş kapsamlı ABD kısıtlaması olacak şekilde TikTok'u yasaklama yetkisi vermek için oy kullandı.

tiktok-spy

Geçen hafta Beyaz Saray, TikTok'un herhangi bir federal cihaz ve sistemde olmamasını sağlamak için devlet kurumlarına 30 gün süre verdi. 30'dan fazla ABD eyaleti, Kanada ve Avrupa Birliği politika kurumu da TikTok'un devlete ait cihazlara yüklenmesini yasakladı. Warner, TikTok'un kullanıcılara gönderdiği video türlerine göre "bir propaganda aracı olabileceğinden" endişe duyduğunu söyledi.

Tanıtılmayı planlanlanan yasa tasarısının "Amerika'ya gelen yabancı teknoloji açısından, gerektiğinde yasaklayabileceğimizden veya yasaklayabileceğimizden emin olmak için sistematik bir yaklaşıma sahip olmamız gerektiğini söyleyeceğini" söyledi.

Önerilen yasa tasarısıyla ilgili ayrıntılar henüz tam olarak paylaşılmadı.

Editör: Enes Sapmaz