1875'te kurulduktan sonra 1939 yılında Toshiba adını alan ve 2000'li yılların en popüler tüketici elektroniği şirketleri arasında gösterilen şirket satılıyor. Dizüstü bilgisayar pazarından 2020 yılında çekilen teknoloji devi, yabancı yatırımcıların çıkarlarını bastırmak için hükümetle iş birliği yaptığının anlaşılmasının ardından şirketin önde gelen yönetici ismi görevden alınmıştı.

ChatGPT, hesap zorunluluğunu kaldırdı! ChatGPT, hesap zorunluluğunu kaldırdı!

Bu olayların ardından sonra Toshiba, daha odaklı bir yapı kurmak için bir bölünme kararı aldığını geçtiğimiz yıllarda duyurmuştu. Geçtiğimiz dönem içinde de satış kararı alan Toshiba, olası satışı için 10 potansiyel talip olduğunu ve satış konusu için bir takım görüşmelerin başladığını duyurmuştu.

toshiba (1)

Şimdi ise özel sermaye şirketi Japan Industrial Partners, Toshiba'yı 15 milyar dolar karşılığında satın alma konusunda anlaşmaya vardığı söylendi. İlk bilgilere göre Japan Industrial Partners, Toshiba'nın yönetim kurulu için bir konsorsiyum oluşturacak ve çoğu Japonya merkezli toplamda 20 firma, toplulukta yer alacak. Ayrıca Toshiba'yı Japon hükümetinden de uzaklaştıracağı ve tamamen özel bir şirket haline getireceği de söylendi. Söz konusu satın alma durumu, Temmuz ayı sonunda başlayacak ve birkaç ay içerisinde tamamlanacağı belirtiliyor.

Editör: Enes Sapmaz