Avusturalya vatandaşları bebek ıspanak tüketimine bağlı olarak en az 17 kişinin tıbbi yardıma muhtaç hale geldi ve sağlık yetkilileri konu hakkında acil bir uyarı yayınladı.

Toksik ıspanaklar halüsinasyonlara neden oluyor

Sağlık yetkilileri, Yeni Güney Galler'deki 'Riviera Çiftliği'nde üretilen bebek ıspanakları tüketme durumunda hastalarda görülen semptomların bulanık görme, ateş, ağız kuruluğu, ani kalp atışları ve deliryum olduğunu belirtti.

ıspanak (1)-1

Riviera Çiftliği yaptığı açıklamalarda, ıspanağa bir ot bulaştığına inandıklarını ve başka hiçbir sebze ürünün bu durumdan etkilenmediğini söyledi. New South Wales Health, son kullanma tarihi 16 Aralık olan ıspanakları yememeye ve bunun yerine gördükleri yerde çöpe atmaları gerektiğini söyledi.

Avusturalya Bakanlığı, "Ürünü tüketmek güvenli değil ve ıspanak alan kişiler onları çöpe atmalı" dedi.

ıspanak (2)-1

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Eyaletin Zehir Bilgi Merkezi'nden Dr Darren Roberts, Sydney Morning Herald'a şunları söyledi: "Kimse ölmedi, bu yüzden bundan çok memnunuz ve böyle kalmasını umuyoruz, ancak bu insanlar oldukça hasta... orada olmayan şeyleri görüyorlar ve belirgin halüsinasyonlardan müzdaripler”

Ispanak yiyenlerin hastaneye başvurmaları gerektiği söylendi

New South Wales Health, ıspanağı tükettikten sonra herhangi bir olağandışı semptom görülen herkese en yakın acil serviste acil tıbbi yardım almalarını tavsiye etti. Ayrıca etkilenenlerin tamamı Sidney'de yer alıyor, ancak New South Wales Health, tedaviler devam ederken diğer eyaletlerdeki yetkilileri bir önlem olarak uyardı.

New South Wales Health şunları söyledi: "İlk araştırmalar, gıda ürününlerinde kirlenme bulunduğunu gösteriyor."

"NSW Health, konuyu daha ayrıntılı araştırmak için NSW Gıda Kurumu ve diğer yargı bölgeleriyle birlikte çalışıyor."

ıspanak (1)

Riviera Farms yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İlk raporlar, son kullanma tarihi 16/12/2022 olan bir kilogramlık plastik ıspanak paketlerimizin tüketilmesi halinde sağlık sorunlarına yol açabilecek bir yabani otla kontamine olabileceği yönündedir.

"Müşterilerimizden birinden olası yabani ot kontaminasyonu hakkında bilgiler alır almaz, etkilenen ıspanağımızı raflarından çıkarmalarını önerdik ve eyalet sağlık ve federal gıda yetkilileriyle temasa geçtik."

Sözcü, başka herhangi bir ürünün etkilendiğine inanmak için hiçbir neden olmadığını söyleyerek devam etti ve ekledi: "Riviera Farms, 1880'lerden beri taze gıda sağlama işinde ve muhtemelen şimdiye kadarki ilk önemli vakamızı yaşadığımızı doğrulamaktan dolayı üzgünüz.”