Bu ayrıntılar, TikTok'un devam eden çatışmayla ilgili içerik tavsiye etme konusundaki eleştirilere karşı geldiği bir açıklamanın parçası olarak geldi. NBC News'e göre, bazı milletvekilleri son zamanlarda TikTok'un algoritmasının özellikle Filistin yanlısı içeriği aşırı derecede teşvik ettiği iddiaları nedeniyle uygulamanın yasaklanması çağrılarına daha fazla dikkat çekti. TikTok güncellemesinde, bu tür iddiaların şirketin verilerinin "sağlam olmayan analizlere" dayandığını söyledi.

tiktok (1)-4

Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm! Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm!

Şirket, "Ne yazık ki, bazı yanıltıcı yorumcular, özellikle antisemitizm ile ilgili İsrail ve Gazze krizi etrafındaki nefret söylemi ve yanlış bilgi yayılmasını önleme çalışmamızı yanlış bir şekilde yorumladılar" dedi. "Son birkaç gündür, çatışma etrafındaki TikTok hashtag verileri hakkında sağlam olmayan analizler yapıldı ve bazı yorumcular TikTok'un ABD kullanıcılarına pro-Filistin içeriğini pro-İsrail içeriğine tercih ettiğini yanıltıcı bir şekilde ima ettiler." Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nde #standwithisrael hashtag'inin 7 Ekim'den bu yana 46 milyon kez görüntülendiğini, #standwithpalestine hashtag'inin ise 29 milyon kez görüntülendiğini ekledi.

TikTok, çatışma etrafındaki gerilimin sosyal medya platformlarına sıçramasıyla karşılaşan tek platform değil. Meta, Gazze'deki koşullar hakkında Instagram hesaplarını "gölgelemekle" suçlandı ve bunu bir "hata" olarak nitelendirdi. Ayrıca, Twitter'ın yeni adı olan X, çatışma ile ilgili yanlış bilgi yönetimi konusunda Avrupa Birliği tarafından soruşturma altında.

Editör: Enes Sapmaz