Gün geçmiyor ki TikTok'a başka bir ülkeden daha yasak gelmesin. Le Monde gazetesi, Fransız hükümetinin TikTok, Twitter, Netflix ve hatta Candy Crush gibi "eğlence amaçlı" uygulamaları kamu görevlilerinin cihazlarından yasakladığını bildirdi . Kamu hizmeti bakanı Stanislas Guerini'ye göre, uygulamalar hem çalışanlar hem de yönetim için verileri tehlikeye atabilecek siber güvenlik riskleri taşıyor.

Telegram'dan iş dünyasına özel yeni özellik! Telegram'dan iş dünyasına özel yeni özellik!

Hükümet, yasaklanan uygulamaların tam bir listesini paylaşmadı ancak, Guerini, gerekli iletişim adına bazı istisnalar olabileceğinden de bahsetti. Başka bir deyişle, bu, bir sosyal medya ekibinin içerik yayınlamasını engellemeyecek. Guerini'nin ofisi, yasağın hemen yürürlüğe girdiğini, ancak kurala karşı gelmenin cezalarına "yönetim düzeyinde" karar verilebileceğini söylüyor.

Yasak kişisel cihazları etkilemeyecek.

Bu kadar, ABD federal hükümeti , düzinelerce eyalet, Kanada , Avrupa Komisyonu ve İngiltere'nin çalışanlarının cihazlarında TikTok'u yasaklamasının ardından geldi. Yetkililer, Çin hükümetinin önemli kişiler hakkında veri toplayabileceğinden, propaganda yayabileceğinden ve ByteDance'i (TikTok'un ana şirketi) hassas bilgileri vermeye zorlayabileceğinden endişe ediyor.

TikTok, Çin hükümeti ile işbirliği yapmayı defalarca reddetti. Dün bir Temsilciler Meclisi komitesi önünde ifade veren CEO Shou Chew, ByteDance'in "Çin'in bir temsilcisi olmadığını" ve bu yılın sonlarında bir geçiş projesi sona erene kadar Amerikan kullanıcı verilerine diğer ülkelerdeki personel tarafından erişilemeyeceğini söyledi.

Editör: Burak Karahan