Avustralya Başbakanı Anthony Albanese tarafından yapılan incelemenin tamamlanmasının ardından hükümet çapında TikTok kullanımının yasaklanmasını kabul etti. Bu büyük ın Victoria Başbakanı Daniel Andrews'un Çin'e yaptığı sürpriz ziyaretten dönmesinden birkaç gün sonra gelmesi de dikkatleri çekti.

tiktok (1)-4

TikTok'u inceleyen sosyal medya incelemesini yürüten İçişleri Bakanı Clare O'Neil'ın bir sözcüsü, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, bu yasağın amacının "ülkeyi uluslararası güvenlik tehditlerinden korumak" olduğu belirtti. 

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

tiktok (3)-2

Avustralya, uygulamayı resmi cihazlardan zaten yasaklamış olan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada, Belçika'ya katıldı. Hindistan, Haziran 2020'de TikTok'u ve 100'den fazla diğer Çin uygulamasını ulusal güvenlik endişeleriyle yasaklamıştı. Elektronik ve bilgi teknolojisi bakanlığının emri, uygulamaların "Hindistan'ın egemenliğine ve bütünlüğüne, Hindistan'ın savunmasına, devlet güvenliğine ve kamu düzenine zarar verdiğini" belirtmişti.

Editör: Enes Sapmaz