Kısa video formatıyla oldukça ünlenen TikTok, ABD'deki kar amacı gütmeyen akademik kurumlarla bağlantılı araştırmacılar için API'sinin kullanılabilirliğini genişletiyor.

tiktok (2)

İlgili üniversiteler ve araştırmacılar tarafından sunulacak teklifler, ABD'deki ulusal güvenlik incelemelerine uymak için kurulan Veri Güvenliği bölümü tarafından onaylanması gerekecek. Onaylanan teklif üzerine genel hesaba ve kullanıcıların uygulamada yayınladığı kullanıcı profilleri, yorumlar, beğeniler ve sık kullanılanlar gibi içerik bilgilerine erişim elde edilebilecek. TikTok'un API'si, araştırmacılara genç neslin sosyal medya kullanımına bir bakış ve genel olarak alternatif bir bilgi kaynağı sağlayabilir. Diğer sosyal ağlar da araştırma API'ları sunuyor, ancak Twitter gibi para meraklısı platformları kullanabilmek için ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

WhatsApp'tan kullanıcıların çok seveceği 2 yeni özellik! WhatsApp'tan kullanıcıların çok seveceği 2 yeni özellik!

tiktok (1)-1

TikTok tarafından sunulan hizmet, ulusal güvenlik için bir tehdit olmadığı konusunda kendisini çaresizce kanıtlamaya çalışmasından ibaret olabilir. ABD hükümetiyle yıllarca müzakerelerde bulunan sosyal medya platformu, son zamanlarda bazı eyaletler uygulaması neticesinde devlete ait telefonlara yüklenmesi yasaklandı ve ülke tam bir yasaklama çağrısıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.