TikTok, avatar yapay zekasını tanıttı! Hem ürkütücü, hem kafa karıştırıcı TikTok, avatar yapay zekasını tanıttı! Hem ürkütücü, hem kafa karıştırıcı

Montana valisi, yasa tasarısını eyalet yasama meclisinden geçtikten sadece bir ay sonra geçen hafta imzaladı. Olay sonrası bir grup içerik oluşturucu, yasayı anayasaya aykırı olarak nitelendirerek devlete dava açtı.

TikTok, açtığı davada Montana yasasının 'Birinci Değişikliği' ihlal ettiğini belirterek benzer iddialarla doğrudan devlete dava açtı. Davada, "Montana'nın yasağı, Birinci Değişikliği ihlal ederek ifade özgürlüğünü kısıtlıyor, ABD Anayasasını diğer birçok açıdan ihlal ediyor ve federal yasa tarafından engelleniyor" denildi.

tiktok (3)-2

Yasa, ByteDance'a ait platformun eyalette faaliyet göstermesini yasakladığı gibi, ayrıca Apple ve Google'ın uygulama mağazalarının TikTok uygulamasını indirilmek üzere listelemesini de engelliyor. Montana'nın yasağı nasıl uygulamayı planladığı net olmasa da, ihlaller sonucunda günlük 10.000 dolar para cezasına çarptırılacağı belirtiliyor. Ancak bireysel TikTok kullanıcılarından bu ücret alınmayacak.

Editör: Enes Sapmaz