Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor! Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor!

ABD'de, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilişkisi olduğu söylenen sosyal medya platformu TikTok oturumu gerçekleşti. ABD Kongresine ifadeye çağırılan TikTok CEO'su Shou Zi Chew, TikTok'un gençlerin zihinsel sağlığını olumsuz etkilemesi, zararlı ve siyasi içerikler gibi bir dizi konuda verdiği yanıtlarda oturum oldukça gergin geçti.

Chew, milletvekillerinin sorularına uzun cevaplar vermesi sırasında "evet" veya "hayır" şeklinde net yanıtlar istemesi hem TikTok hem de ABD tarafında oldukça sinirlerin gerilmesine neden oldu. Komite Başkanı Cumhuriyetçi Milletvekili Cathy McMorris Rodgers, TikTok'un Amerikalı vatandaşların verilerini toplayarak sosyal toplumu gözetlediğini ve Çin Komünist Partisi'nin de bu verileri ABD'yi manipüle etmek kullandığını söyledi.

TikTok (3)-1

"TikTok, defalarca daha fazla kontrol, daha fazla gözetleme ve daha fazla manipülasyon yolunu seçti. Platformunuz yasaklanmalı. ÇKP'nin Uygur Müslümanlarına yönelik soykırımını ve işkencesini ifşa eden Amerikalı bir genci bile sansürledi."  -Cathy McMorris Rodgers

Demokrat Milletvekili Frank Polland da TikTok gibi büyük teknoloji şirketlerinin topladığı verilerle milyarlarca dolar gelir kazandıklarını. ancak Amerikan halkının güvenlik, mahremiyet ve sağlığını hiç düşünmeden tehdit ettiğini vurguladı.

TikTok (2)-2

TikTok CEO'su Chew ise, TikTok'un ifade özgürlüğünü gözeten bir platform olduğunu söyledi ve şu sözlerle açıklamalarına devam etti: "Uygulamamızı kullanırsanız dünya çapında birçok kullanıcının bu konuda içerik ürettiğini göreceksiniz." 

Kendisinin aslen Singapurlu olduğunu ve TikTok ana merkezinin Çin'de değil, Singapur ve Los Angeles'ta kurulduğunu belirten CEO Chew, dünyada 1 milyardan fazla ABD'De ise 150 milyon kullanıcı olduğunu söyledi.

Editör: Enes Sapmaz