Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok, Forbes'e ABD'li çalışanlarının bir süredir 'ısıtma' adını verdiği gizli bir politikayı uygulabildiğini doğruladı. Bahsedilene göre ısıtma adı verilen bu olay ile, Tiktok çalışanları, videoların keşfete düşmesi ve izlenmelerini arttırabiliyorlar. Ayrıca, uygulamanın "ünlüleri ve gelişmekte olan içerik oluşturucuları TikTok topluluğuna tanıtmasına" yardımcı olmak için kullanıldığı belirtiliyor.

ByteDance'in dünyaya açıkladığı bu büyük itiraf, bazı TikTok fenomenlerinin platformda birden yükselmesiyle ortaya çıkan spekülasyonların ardından geldi. Ayrıca TikTok'un platformda kullanıcıları öne çıkaran bu Isıtma ayrımcılığı, trafiği uygulamadaki kliplere yönlendirebilen algoritmayı tamamen devre dışı bırakıyor.

tiktok videoları sildi (1)-2

Ayrıca belirtilene göre Isıtma adı verilen politikanın, "içerik deneyimini çeşitlendirmeye yardımcı olmak için bazı videoları tanıtmaya" da yardımcı olduğu belirtiliyor. Yani, başka bir deyişle, anasayfanızda yalnızca tekrarlanan iki trend olmadığından emin olmaya çalışır.

Bununla birlikte, Forbes tarafından elde edilen belgelere göre, bu ısıtma videoları, TikTok'taki günlük toplam video görüntülemelerinin yaklaşık yüzde 1-2'sini oluşturduğu bildiriliyor. 

tiktok-2

TikTok'un politikacıları ve işletmeleri küçük video paylaşım uygulamasına dahil etmek için gizli silahını kullandığına dair yıllardır söylentiler bulunuyordu. Ancak, TikTok daha önce içeriği zorla izletmeye veya diğer benzer taktiklerin asla platformda yer verilmediğini söylemişti.

Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz! Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz!

Forbes'in raporu, TikTok'un kısa süre önce kısa videolardan elde edilen reklam gelirinden bir pay sunarak içerik oluşturucuları platformuna kazandırmaya başlayan Instagram ve YouTube gibi hizmetlerden rahatsız olmaya başlamasının ardından geldi.

Editör: Enes Sapmaz