Forbes tarafından elde edilen bir dizi e-postada, sosyal medya platformunun ana şirketi ByteDance'in, uygulamayı kullanan çok sayıda gazetecinin IP adreslerine ve kullanıcı verilerine yetkisiz erişim sağlayarak fiziksel hareketlerini izlediği gösterildi.

Haber kaynağına göre operasyonun nedeni, uygulamanın Amerika üzerindeki etkisi ve Çin ile olan bağlantıları hakkında yayınlanan makalelerin ardından muhabirlerin TikTok içinden kaynaklarını ortaya çıkarmaya çalışmaktı.

Kasım ayında FBI Direktörü Christopher Wray, ABD Kongresine büronun Çin merkezli sosyal medya uygulaması hakkında "ulusal güvenlik kaygıları" olduğunu söylemişti.

AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek! AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek!

Bu endişeler, yalnızca bir iç soruşturmanın, uygunsuz şekilde elde edilmiş verileri kullanarak bilgi sızıntılarının kaynaklarını bulmak için tasarlanmış gizli gözetleme operasyonunu keşfetmesinden sonra daha da arttı.

Gazetecileri takip ettiler

Casusluk yapılanlar arasında BuzzFeed ve The Financial Times gazetecilerinin yanı sıra daha önce BuzzFeed için çalışan iki Forbes yazarı yer alıyor. BuzzFeed için yazan ve şu anda Forbes için çalışan Emily Baker-White hedef alınanlardan biriydi.

Twitter'da şunları yazdı: 

"ByteDance , kaynaklarımızı bulmaya çalışmak için TikTok'u benim konumumu ve iki meslektaşımın konumlarını takip etmek için kullandı.Bunu Ekim ayında rapor etmiştik, ancak kaynakları korumak için her şeyi belirsiz tuttuk. Bugün ByteDance bunu kabul etti, bu yüzden çok daha fazlasını söyleyebiliriz."

2022-12-25 15_58_29-Window

Kaynak, ByteDance'in denetim ve risk kontrol başkanı Song Ye'nin o zamandan beri şirketten ayrıldığını ve suistimale karışan dört çalışanın da kovulduğunu açıklıyor.

TikTok'un iç denetim başkanı Chris Lepitak da kovuldu. Eski çalışanlardan ikisi ABD'de, diğer ikisi ise Çin'de bulunuyordu.

ByteDance'ın genel danışmanı ve CEO'su Erich Andersen ve Rubo Liang, Forbes ile paylaşılan e-postalarla ilgili açıklama yaptı. Liang açıklamada şunları belirtti:

"Durum bana bildirildiğinde derin bir hayal kırıklığına uğradım... ve eminim siz de aynı şeyi hissediyorsunuz. İnşa etmek için büyük çabalar harcadığımıza dair kamu güveni, birkaç kişinin görevi kötüye kullanması nedeniyle önemli ölçüde baltalanacak."

ByteDance'ın genel danışmanı ve CEO'su Erich Andersen ise şunları söyledi:

"Şirketlerin davranış kuralları ihlallerini soruşturma yetkisine sahip bir iç denetim grubuna sahip olması standart bir uygulamadır. Ancak bu durumda kişiler, TikTok kullanıcı verilerine erişim elde etmek için yetkilerini kötüye kullandı." 

Son günlerde ABD'de çok konuşulan TikTok'un yasaklanması konusu, bu haber sonrasında daha yüksek sesle konuşulacaktır.

Editör: Burak Karahan