Dünya Sağlık Örgütü (WHO), istilacı mantar enfeksiyonlarının oluşturduğu tehlikeler konusunda uyardı ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Calgary Üniversitesi ve McGill Üniversitesi'ndeki araştırmacılar arasındaki bir işbirliği, bağışıklık sisteminin neden mantar enfeksiyonlarını savuşturamadığına yeni bir ışık tuttu.

Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler! Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler!

Dr. Nicole Sarden, "Grip ve COVID-19'un, istilacı mantar enfeksiyonlarına direnmek için ihtiyaç duyduğumuz, önceden bilinmeyen bir doğal bağışıklığı yok ettiğini keşfettik" dedi.

mantar akciğer-1

Science Translational Medicine'de yayınlanan çalışma, fareler ve insan kanı ve doku örnekleri üzerinde yeni bulgular keşfetti. Özel kan hücrelerinin, niral bir enfeksiyonun ardından nötrofillerin bir mantar enfeksiyonu algıladığını, ancak beklendiği gibi istilacıyı yok etmek için hareket etmediklerini gördüler. Bilim insanları daha fazla araştırma yaptı ve bu süreci anlamak önemli bir keşfe yol açtı.

Sarden, "Viral olarak hasar görmüş hücreler tarafından üretilmeyen doğal antikorları değiştirmek ve nötrofillerin bu enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini yeniden oluşturmak için gerçekçi ve anlamlı bir şekilde yeniden tasarlanabilecek mevcut tedavilerin var olduğunu da bulduk" diyor.

Sarden ve meslektaşları, bu bulguların, invaziv mantar enfeksiyonları için kimin en yüksek risk altında olduğunu tahmin etmek için doğal antikor seviyelerine dayanan yeni teşhis testleri ele aldı. Şu anda mevcut olan antikor değiştirme stratejilerinin, gelecekte Aspergillus enfeksiyonlarını tedavi etmek için test edilebileceğine inanılıyor.

"Bu keşifler, ölümcül mantar enfeksiyonlarıyla savaşmak için vücudu en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğimize dair yeni bir anlayış sağlıyor"

Editör: Enes Sapmaz