God of War Ragnarök PC'ye geliyor! God of War Ragnarök PC'ye geliyor!

Kişisel zevkinize bağlı olarak The Last Of Us'ın hangi versiyonunu önce deneyimlemelisiniz sorusunun kısa ve uzun bir cevabı var. 

HBO’nun The Last of Us dizisi ilk kez yayınlandı ve daha önce oyunu oynayanlar, dizide olacakları ve olanları aslında bildiklerini gördüler. Daha önce romanların, hatta çizgi romanların prestijli uyarlamalarını gördük ve bunlara alışkınız. Fakat bu kadar yüksek beklentiyle gelen bir oyun uyarlamasını dizi olarak daha önce hiç görmemiştik.

Herhangi bir uyarlamada olduğu gibi, şu soruyu sormaya değer: "Diziyi tam olarak anlayabilmek ve sindirebilmek için kaynak materyale aşina olmam gerekiyor mu?"

The Last of Us dizisini izlemeden önce oyunu oynamalı mısınız?

Aslında bu sorunun kısa bir cevabı var: “Hayır oyunu oynamanıza gerek yok.”

The Last Of Us , oyun hakkında herhangi bir ön bilgi sahibi olmadan kendi başına bir TV dizisi olarak izlenebilecek bir yapım. Net bir anlatım çizgisine, sağlam karakterlere, iyi düşünülmüş bir dünya inşasına ve sizi etkisi altına alan çarpıcı görsellere sahip. Oyun da bunların hepsine sahip ve oyunun yazarı ve kreatif direktörü Neil Druckmann, dizide showrunner olarak görev yaptı. Yani dizi orijinal hikaye anlatımına çok yakın. 

Oturup HBO serisinin dokuz bölümünün tamamını izleyebilirsiniz ve oyunu oynamadığınız için asla bir şey kaçırıyormuş gibi hissetmezsiniz. 

the-last-of-us

Tek hikaye fakat bu hikayeyi deneyimlemenin iki farklı yolu

Eğer kendinizi bir dünyaya kaptırmayı çok seviyorsanız, sağlam bir oyuncuysanız ve “Ben en derinlere kadar hikayeyi hissetmek istiyorum” diyen biriyseniz, tabii ki imkanınız da varsa  The Last of Us oyununu oynamanızı öneririz. Ama şunu da söylemekte fayda var oyunu oynarsanız dizinin ilk sezonunu mahvedecektir. (Çünkü birçok şeyi öğrenmiş olacaksınız).

Bu nedenle önce diziyi izlerseniz ve daha sonra oyunu oynarsanız sizin için daha iyi olabilir. Dizi için bazı değişiklikler yapılmış olsa da, bunlar hikayenin tamamı için önemli değil. 

Oyun, dövüş, bulmaca çözme, zanaatkarlık ve çöp toplama gibi etkileşimli öğelerle hikayenin derinliklerine inmenizi sağlıyor. Diziden alamayacağınız başka bir şey de etkileşimli dövüş ve oyunda fazlasıyla var. Ayrıca kötü adamların (insan ve başka türlü) dikkatini dağıtmak için etrafta sinsice dolaşma, nesnelerin arkasına saklanma ve şişe ve tuğla fırlatma gibi mekanikler hikayenin içerisine daha çok girmenizi sağlayacaktır.

Uzun lafın kısası bizim size tavsiyemiz, ilk önce diziyi izlemeniz ve eğer imkanınız varsa ve oyun oynamayı seviyorsanız oyunu oynamanız. Diziyi izlerseniz ve oyunu oynamazsanız da pek bir şey kaybetmeyeceksiniz. Yine aynı şekilde oyunu oynadıysanız ve diziyi izlemezseniz de kaybedeceğiniz bir şey yok.

Editör: Burak Karahan