Bahsi geçen kaza, 24 Kasım'da Bay Bridge'de arabalarının kazaya karışması sonucu dokuz kişi hafif yaralandı. CNN tarafından paylaşılan "California Otoyol Devriyesi" trafik kazası raporu, Model S Tesla aracın nasıl yaklaşık 88 kilometre hızla hareket ettiğini ve en soldaki şeride geçtiğini, ancak sonra aniden fren yaparak hızını yaklaşık saate 32 kilometreye düşürdüğünü özetledi. Bu ani yavaşlama, diğer sekiz araba kazasıyla sonuçlanan bir zincirleme reaksiyonu tetikledi.

tesla (1)

Tesla kazasının sebebi araştırılıyor

Rapora göre California Otoyol Devriyesi, kaza anında "tam sürücüsüz sürüş" modunun aktif olup olmadığını doğrulayamadı. Bir sözcü, CNN'e 'tam otonom sürüşün' aktif olup olmadığını belirlemeyeceğini ancak sadece Tesla'nın bu bilgiye sahip olabileceğini söyledi.

Tesla'nın tam otonom sürüş modu, kazayla aynı gün tüm Kuzey Amerikalı kullanıcılara sunulmuştu. Bu otomatik plot modu, daha önceki zamanlarda sadece yüksek güvenlik derecesine sahip sürücüler tarafından kullanılabiliyordu.

tesla (1)-1

Tesla'nın kurucu patronu Elon Musk, Twitter'da yaptığı bir gönderide şunları yazdı: "Tesla Tam Otomatik Sürüş Betası, bu seçeneği satın aldığınızı varsayarsak, artık Kuzey Amerika'daki arabalarda bu özelliği talep eden herkes tarafından kullanılabilir."

Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti! Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti!

"Tesla Autopilot/AI (yapay zeka) ekibini önemli bir dönüm noktasına ulaştığı için tebrikler!"

Ancak şirket, sürücüleri tam otonom sürüşün hala beta testinde olduğunu ve dikkatle kullanılması gerektiği konusunda uyarıyor.

Hatta konsolun üzerindeki bir dijital notta şöyle yazıyor: "Yanlış zamanda yanlış şeyi yapabilir, bu yüzden ellerinizi daima direksiyonda tutmalı ve yola ekstra dikkat etmelisiniz. Rehavete kapılmayın."

Bir Tesla sahibi ani fren ile ölümden döndüğünü söyledi

Şubat ayında, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla sürücülerinin Otopilottayken beklenmedik bir şekilde fren yaptığına dair raporları araştırdığını duyurdu. Frenlemenin "uyarı olmadan, rastgele ve genellikle tek bir sürüşte tekrar tekrar" gerçekleştirildiğini söyledi. Ayrıca önceki dokuz aylık dönemde 354 beklenmedik frenleme şikayeti aldığını iddia etti.

tesla (1)-2

Bir Tesla sahibi NHSTA (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi)'ya 2021 Tesla Model Y'sini 120 kilometre hızla kullandığını söyledi ve "araba sert bir şekilde fren yaptı. Frenleme o kadar şiddetliydi ki başım öne doğru fırladı ve neredeyse arabanın kontrolünü kaybediyordum'. dedi.

NHTSA, geçen ayki kazadan birkaç gün sonra, Tesla ve kolluk kuvvetlerinden ek bilgiler topladığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz