Birçok insanın yapay zekaya dair korkularının filmlere dayandığına dair iddiaların ortasında, yapay zekanın gelecekteki rolü hakkında daha fazla eğitim gerektiği yönünde çağrılar yapılıyor.

The Chartered Institute for IT BCS'nin CEO'su Rashik Parmar, Terminatör ve Ex Machina gibi gişe rekorları kıran Hollywood filmlerinin yapay zeka hakkında halkın endişelendirdiğini söyledi. Parmar'ın sözleri, San Francisco merkezli Yapay Zeka Güvenliği Merkezi tarafından teknolojinin insanlığı yok edebileceği ve salgın hastalıklar veya nükleer savaşla aynı düzeyde ele alınması gerektiği uyarısında bulunan bir mektubun yayınlanmasından sonra geldi.

ex machina

Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu! Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu!

Parmar şunları söyledi: "Büyük teknoloji ve yapay zekayı nasıl kullandığı hakkında sağlıklı bir şüphecilik olmalı, bu nedenle düzenleme, halkın güvenini kazanmanın anahtarıdır. Ancak kökleşmiş korku ve endişelerimizin çoğu, Ex Machina, The Terminatör'deki yapay zeka karakterizasyonları ve hatta Isaac Asimov'un I, Robot filmine ilham veren fikirleri gibi filmlerden, medyadan ve kitaplardan geliyor."

Yapay zeka, röntgen ve ultrason gibi medikal görüntüleri analiz eden algoritmalar gibi hayat kurtaran görevleri yerine getirebilse de, hızla büyüyen yetenekleri ve ChatGPT gibileri aracılığıyla giderek yaygınlaşan kullanımı endişeleri artırdı.

Geçen ay, "Yapay zekanın vaftiz babası" olarak kabul edilen önde gelen İngiliz bilgisayar bilimcisi Geoffrey Hinton, bunun dezenformasyonu körükleyebileceği ve çok sayıda insanı işsiz bırakabileceği uyarısıyla Google'daki görevinden ayrılmıştı...

Editör: Enes Sapmaz