İnternetin her an yanı başımızda olması ile birlikte siber güvenlik problemleri artamaya devam ediyor. Apple'ın uygulama mağazası App Store ve Android'in Google Play'inde zararlı ve büyük tehdit içeren yazılımlara rastlandı.

google play uygullama

İlk paylaşılan haberlere göre, Google, uygulama mağazası olan Google Play Store'da bir kötü amaçlı Android uygulamaları keşfetti. Ancak bu durumu Google'dan önce bir antivirüs şirketi tarafından keşfedilmişti. Kötü amaçlı ve kullanıcıların veri güvenliğine zarar veren bu uygulamaların, indirilmek ve kandırmak adına yardımcı optimize programlar gibi göründüğü ifade edildi.

Veri ve güvenliğinize zarar veren 5 uygulama;

  • Bluetooth device auto connect - 1 milyon indirme
  • Bluetooth & Wi-Fi & USB driver - 100 bin indirme
  • Volume, Music Equalizer - 50 bin indirme
  • Fast Cleaner & Cooling Master - 500 indirme

google play uygullama-2
Antivirüs şirketi tarafından saptanan kötü amaçlı uygulamaların hepsinin Google aracılığı ile Play Store'dan kaldırıldığı aktarıldı. Fakat tüm bunlara rağmen, bu uygulamaları kullananların dikkat etmesi ve telefonlarından kaldırması gerekiyor.

Meta, kullanıcıları uyardı! Kötü amaçlı ChatGPT yazılımları yükselişte Meta, kullanıcıları uyardı! Kötü amaçlı ChatGPT yazılımları yükselişte

Herhangi bir cihazınızda bahsettiğimiz uygulamalardan biri yüklü ise, güvenliğinize verebilecekleri zararların kurbanı olmamak için bunları hemen silmeniz lazım...


Google'da görevli bir çalışan, birtakım açıklamalarda bulundu. İsmi duyurulan söz konusu kötü uygulamalar hakkında, "Raporda tanımlanan uygulamaların tümü Google Play'den kaldırıldı. Güvenliği ve gizliliği ciddiye alıyoruz ve politikalarımızı ihlal eden uygulamalar bulduğumuzda harekete geçiyoruz" dendi.

Bunların yanı sıra, TubeBox isimli bir uygulamanın da ismi geçti. Yeni raporda da ele alınan siber saldırı tehdidi oluşturan kötü amaçlı uygulamalardan TubeBox'un bir milyondan fazla indirme aldığı ve bu uygulamanın, kullanıcıları video ve reklam izlemeleri karşısında ödüllendirme vaatlerini yerine getirmediği açıklandı.