Hayatımızın vazgeçilmezi olan akıllı telefonların pil ömrünü korumak hem cebimiz için hem de cihazımın için oldukça önemli bir konu. Bu yazımızda telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Kaliteli şarj aleti kullanın

5fd73d2f67b0a90c9865d814

Google'dan bilinmeyen aramaları ortadan kaldıracak yeni özellik! Google'dan bilinmeyen aramaları ortadan kaldıracak yeni özellik!

Son yıllarda telefon üreticileri bazı modellerin (Örnek vermek gerekirse iPhone’lar) kutularına şarj cihazı koymamaya başladı. Bu nedenle telefonu aldıktan sonra birçok insan yan sanayi olarak da bilinen daha kalitesiz şarj aletlerini tercih ediyor. Bu tip kalitesiz şarj aletleri telefonunuzun bataryasının ömrünü azaltır. Bu nedenle orijinal ve kaliteli şarj aleti kullanın.

En fazla %90’a kadar şarj edin

Telefon bataryaları ne kadar çok şarj edilirse o kadar çabuk ömrü biter. Telefonu yüzde 100'e kadar şarj etmek yerine yüzde maksimum yüzde 90'a kadar şarj edin ve bunun yukarısına çıkmamaya özen gösterin.

Şarj sırasında telefonu yoracak uygulamalar kullanmayın

Telefonunuz şarjdayken oyun oynamak gibi çok yüksek performans isteyen uygulamalar kullanmamaya dikkat edin. Çünkü bu tarz uygulamalar telefon sıcaklığını artırır ve bataryanın zarar görmesine neden olur. 

Powerbank kullanmamaya çalışın

powerbank-1

Gün içinde şarjı yetmediği için çok fazla powerbank kullanan insan var ancak bu cihazlar telefon bataryası için önemli bir risk. Powerbank çok gerekmedikçe kullanmamaya çalışın. Kullanacaksanız da kaliteli ve bilinen markaların çözümlerini tercih edin.

Editör: Burak Karahan