iPhone video mesaj bırakma nasıl yapılır? iPhone video mesaj bırakma nasıl yapılır?

Koronavirüs pandemisinden sonra hala tedariği sağlanmakta zorluk çekilen yarı iletken problemleri, hem üreticileri hem de tüketicileri vurmuştu. Yıllar geçmesine rağmen hala  bir türlü çözülemeyen çip krizi, 2022 yılında da telefon pazarını etkilemeye devam etti.

IDC tarafından paylaşılan satış rakamlarına göre, yılın son çeyreğinde gerçekleşen satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18.3 oranında azalma gösterdi. Ayrıca 2022’nin son çeyreğinde satılan telefon sayısının 300.3 milyon olduğu belirtiliyor. Yüzde 18.3 oranındaki bu dev düşüş, son yılların çeyreğinde yaşanan en büyük kayıp olarak kayıtlara geçti.

akıllı telefon 1 (2)

Zirveyi Apple kaptı

2022’nin son çeyreğinde pazarın zirvesine oturan Apple, dönem aralığı boyunca 72.3 milyon iPhone satarak yüzde 24,1 oranında pazar katkı payı elde etti. Samsung, 58.2 milyon telefon sevkiyatı ve yüzde 19,4 oranında pazar katkı payıyla Apple'ın arkasından gelerek ikinci sırada yerini buldu. Üçüncü ise 33.2 milyon telefon sevkiyatı ve yüzde 11 pazar katkı payıyla Xiaomi oldu. Ayrıca sırasıyla ilk beş satıcılar arasında tamamlayan diğer üreticiler Oppo ve Vivo oldu.

Editör: Enes Sapmaz