Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki deprem, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Hatay, Hakkari, Osmaniye ve Adana gibi çevre illerde de hissedildi. Maalesef ilk paylaşılan bilgilere göre çok sayıda ölü ve yaralı bulunan deprem, herhangi bir kaza veya afet durumunda yardımdı olabilecek uygulamaları ve özelliklerin aranmasına sebep oldu. Telefonun çekmediği durumlarda hayat kurtaran ve sevdiklerinizle iletişim içinde kalmanızı sağlayan Wi-Fi araması da bu özelliklerin başını çekiyor. Peki Wi-Fi araması nedir veya nasıl kullanılır?

deprem wifi arama(2)

iPhone 12'ler radyoaktif! Sorunu çözmek için Apple'dan güncelleme geliyor iPhone 12'ler radyoaktif! Sorunu çözmek için Apple'dan güncelleme geliyor

Wi-Fi arama özelliği nedir? Wi-Fi arama özelliği ne işe yarar?

Wi-Fi arama, hücresel kapsama alanının çok kısıtlı olduğu veya hiç bulunmayan bölgelerde ve hattınızın çekmediği durumlarda Wi-Fi bağlantısı üzerinden telefon çağrıları yapmanıza veya almanıza olanak sağlayan bir özelliktir.

deprem wifi arama(1)-1

Vo-Wifi adı altında da bilinen bu özellik, HQ ses kalitesiyle arama yapabilmesine ortam sağlıyor. Ancak bu özelliği kullanmak için SIM kartınızın ve kullandığınız cihazın 4.5G teknolojisini destekliyor olması gerekiyor. Her telefonda aktif halde olmayan hayat kurtaran bu özelliği, cihaz ayarlarından aktif etmeniz gerekebilir.

deprem wifi arama(1)

Telefondan Wi-Fi araması nasıl yapılır? (Android)

 • Telefonunuzu açın ve 'Ayarlar'a girin
 • Diğer kısmına girerek Ayarlar‘a dokunun.
 • Çağrılar‘a basın.
 • Kablosuz çağrı‘ya dokunun. Eğer bu seçeneği göremiyorsanız operatör sağlayacınız Wi-Fi araması özelliği desteklemiyor demektir.
 • Operatörünüz, kablosuz çağrı hizmet desteği sunmuyorsa bu özelliği bir IP üzerinden ses hizmeti aracılığıyla kullanılabilir.
 • Kablosuz bağlantı üzerinden arama ayarları gerçekleştirden sonra, normal bir arama yapar gibi kablosuz bağlantı üzerinden de arama gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu özelliği kullanırken internete bağlandığınız için bildirim ekranında 'Kablosuz Çağrı' ibaresi gösterilir ve yapılan çağrılar faturanıza internetiniz yoksa yansıyabilir

iPhone ile Wi-Fi araması nasıl yapılır? (iOS)

 • Wi-Fi ile arama özelliğini açmak için 'Ayarlar'a girin.
 • Hücresel üzerinden Wi-Fi ile Arama‘ya gidin.
 • Acil servisler için adres bilgilerinizi girmeniz veya cihaz üzerinden doğrulamanız gerekebilir.
 • Wi-Fi arama özelliğini Denetim Merkezi’ni görüntülerken durum çubuğunda “Wi-Fi” ibaresi olarak gösterilir. 
Editör: Enes Sapmaz