İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı duyuruda, İngiltere'nin işletmelerin tabak ve çatal bıçak takımı da dahil olmak üzere çeşitli tek kullanımlık plastik satışını ve sunumunu yıl sonuna kadar yasaklayacağını duyurdu.

Hükümet, bu yeni atılımı Ekim 2023'te uygulamaya koyacak. Bazı plastiklere ek olarak, yasak tek kullanımlık tepsileri ve belirli türdeki polistiren ürünleri ve gıda kaplarını kapsayacak, ancak süpermarkette hazır yiyeceklerle birlikte verilen tabak, tepsi ve kaseler bu durumdan muaf tutulacak. Hükümet, üreticileri daha yüksek geri dönüşüm standartlarını karşılamaya teşvik eden ayrı bir plan aracılığıyla yeni çözümler üretecek.

plastik (3)

Çevre bakanlığının aktardığı bir tahmine göre, İngilizler her yıl yaklaşık 2,7 milyar tek kullanımlık çatal bıçak takımı kullanıyor ve bunların yalnızca yaklaşık yüzde 10'u geri dönüştürülüyor. Bakanlık, bugünkü duyurudan önce danıştığı kişilerin yüzde 95'inin yasaktan yana olduğunu söyledi.

Çevre Bakanı Thérèse Coffey, "Kamuoyunu dinledik ve bu yeni tek kullanımlık plastik yasakları, çevreyi gelecek nesiller için korumaya yönelik hayati çalışmalarımızı sürdürecek" dedi.

plastik (2)

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Ayrıca, İngiltere'nin pipet ve pamuklu çubuklar da dahil olmak üzere diğer tek kullanımlık ürünlerin satışını zaten kısıtladığını belirtmekte fayda var. Ek olarak, çevre bakanlığı diğer "sorunlu plastik ürünleri" hedef alacak önlemler almayı düşünüyor. Özellikle hükümet, ıslak mendilleri ve tütün filtreleri yasaklanabilir veya tüketicilere bu ürünleri nasıl doğru bir şekilde atacaklarını göstermek için tasarlanmış paketler yapmak zorunlu olabilir.

Editör: Enes Sapmaz