Silindirin Tayland'ın Prachinburi eyaletindeki bir elektrik santralden kaybolduğunu fark eden yetkililer, geniş çaplı aramalar yürütmesine rağmen kayıp silindiri bulamadılar. Yetkililer, aramanın eskici dükkanları başta olmak üzere, hurda metal depolarını ve ikinci el dükkanlarını kapsadığını ve birisinin onu çalıp sattığı ihtimali üzerine duruldu.

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

Söz konusu silindir 30 cm uzunluğunda, 25 kg ağırlığında ve radyoaktif madde Sezyum-137 ile dolu olduğu belirtiliyor. Malzeme fiziksel olarak tuzla benzerlik gösterir. Ayrıca bu maddeye maruz kalma durumunda, uzun süreli doğrudan temaslarda deri döküntüleri, saç dökülmesine, aftlara neden olabilir. 

radyoaktif silindir (1)-1

Radyoaktif malzeme, sıvıların nemini veya hızını ölçen cihazlarda kullanıldığı bir buhar santralinden kaybolduğu söylendi. Tayland'ın başkenti Bangkok'un 60 mil doğusundaki elekrik santralinde bulunan silindir, külü ölçmeye yardımcı olduğu 17 metrelik bir siloya bağlanmıştı.

Tayland Ulusal Güç Kaynağı Kamu Şirketi sözcüsü Kittiphan Chitpentham, izini sürmelerine yardımcı olacak bilgiye sahip olan herkese 50.000 baht (1.445 dolar) nakit ödül vereceklerini söyledi.

Radyoaktif madde içeren metal silindirin 10 Mart Cuma günü kayıp olduğu tespit edilirken, yetkililer silindirin tam olarak ne zaman ortadan kaybolduğunu bilmediklerini itiraf ettiler. Yetkililer, birkaç haftadır kayıp olabileceğini söylediler ve kazara mı kaybolduğunu yoksa birisinin tarafından çalındığını tam olarak bilmediklerini söylediler.

radyoaktif silindir (2)

İl genelinde ve metal silindir atılmış olabileceğini düşündükleri yerlerde arama yapan arama ekiplerinin yanı sıra arama çalışmaları kapsamında drone'lar da bölgeyi tarıyor.

Editör: Enes Sapmaz