İstanbul'da aktif olarak hizmet veren elektrikli scooter kiralama firmalarından 3 tanesi kendi istekleriyle piyasadan çekildiklerini duyurdu.  Firmaların e-scooter izinlerinin iptal talepleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında görüşüldü. Firmaların kendi isteğiyle İstanbul’daki lisansları iptal edildi.

elektrikli-scooter-1_Fotor

Apple ve Meta, yapay zeka için masaya oturuyor! Apple ve Meta, yapay zeka için masaya oturuyor!

Piyasadan çekilen elektrikli scooter kiralama şirketleri şunlar:

  • LINK: LINK markasıyla hizmet veren Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji Anonim Şirketi, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) tarafından verilen karara uyumluluk sağlamak ve KVKK’yı ihlal nedeniyle daha fazla para cezasına çarptırılmamak operasyonlarını durdurma kararı aldığını belirtti.
  • At’la Git: At’la Git markasıyla hizmet veren At Teknoloji Yatırım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Hey Scooter markasıyla hizmet veren Serim Yönetim Sistemleri Yazılım firmaları ise tedarik zincirinde yaşanan bir takım sorunlar nedeniyle sahada olamadıkları gerekçesiyle e-scooter izninin iptalini talep etti.
  • Hey Scooter: Serim Yönetim Sistemleri Yazılım Tek. İnş. San. İç. Ltd. Şti. ise tedarik zincirinde yaşanan bir takım sorunlar nedeniyle 100 kadar scooter'ının piyasadan çekilmesini istedi.

UKOME kararıyla firmaların e-scooter izinleri iptal edildi.

Editör: Burak Karahan