Kanada'daki bir araştırmacı, tamamen siyah renkli tüylere sahip olan bir Kanada Vaşağı (Lynx canadensis) görüntüledi. Bu görüntüler, siyah renkli vaşağın ilk kez kaydedilen görüntüleri olarak tarihe geçti.

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Siyah Vaşakla ilk kez Ağustos 2020'de Alberta Üniversitesi'nde profesör olan vahşi yaşam biyoloğu Thomas Jung karşılaşmıştı. 30 saniye uzunluktaki video yaklaşık 50 metre kadar uzaklıktan çekiliyor. Vaşak, birkaç kişi ve bir köpeğin varlığına rağmen nispeten rahat görünüyordu fakat daha sonra muhtemelen köpeğin havlaması nedeniyle oradan uzaklaştı. Yukon bölgesinde bir hükümet çalışanı olan Jung, daha sonra birkaç vaşak uzmanına ulaştı. 

Jung'un videoda yakalanan görüntüler de dahil olmak üzere bulguları bu ay Mammalia dergisinde yayınlandı yayınlandı.

İşte siyah vaşağın kaydedilen görüntüleri:

Normalde kediler çok farklı renkleri ile bilinirler ancak konu vaşak olunca bu çok geçerli değildir.  Kanada vaşağı genellikle kışın gümüş veya grimsi renkteki kürke bürünür, bu yaz aylarında noktalarla noktalı kırmızımsı kahverengi bir görünüşe bürünür. Dolayısıyla, melanizm olarak da bilinen bu vaşak için siyah görünüm o kadar nadirdir ki, bu görüntüler kayıtlara geçen ilk örnek. 

Videonun bu düşük kalitesi, ne yazık ki, vaşakın benzersiz tüyünün çok ayrıntılı bir şekilde incelenmesine izin vermiyor. Ancak kedinin yüzünün kıvrımları boyunca uzanan beyazımsı gri tüyler de var gibi görünüyor.

Tüm dünyada vaşak popülasyonu yıllar içerisinde giderek yok oluyor. Yaşam alanları insanlar tarafından işgal edilen vaşaklar, iklim değişikliği ve orman yangınları gibi birçok etki yüzünden yok oluyor. 

Editör: Burak Karahan