Eğlence parkları aslında insanların güvende olabilmesi için sıkı önemler alırken, aslında bir yandan da insanları tehlikeye atmak için tasarlanmış yerler. Ve kimi zaman bir luna parkta ya da eğlence parkında geçireceğiniz bir gün, hayat boyu sürecek bir kabusa dönüşebilir.

Eğlence parkı kazalarından yılda sadece 4-5 kişi ölüyor. Ama siz o 4-5 talihsiz insandan biri olmayasınız diye, tarihin en kötü tema parkı kazalarından on tanesini sizlere gösteriyoruz.

İşte tarihin en kötü 7 eğlence parkı kazası:

1- Tarihteki en ölümcül roller coaster kazası: Battersea Eğlence Fuarı

Londra'daki Battersea Park, tarihteki en ölümcül roller coaster felaketinin yaşandığı yerdir. Battersea Eğlence Fuarı, tartışmasız dünyanın ilk tema parkıdır ve Disneyland'den dört yıl önce açılmıştır. Ve eğlence parkının en büyük cazibesi de 1951'den beri faaliyet gösteren 'Big Dipper' (Büyük Kepçe) isimli ahşap lunapark treniydi. 

3 Mayıs 1972'de, Büyük Kepçe yine çocuk ve gençlerle doluydu. Roller Caster yani tren en tepeye yükseldiğinde  çocuklarla dolu arabalar çekme kablosu koptu ve tren raylardan geriye doğru yuvarlandı. Acil fren sistemi çalışmadı ve arabalar hızlanarak birbirlerinin üzerine yığıldı. Kazada 5 çocuk öldü 13'ü de yaralandı.

Takip eden soruşturma, coaster ile neredeyse her şeyin yanlış olduğu sonucuna vardı . Eksik frenler, bakımsız bir çekme halatı, çürümüş ahşap, yanlış hizalanmış bir palet, 50 yıllık coaster parçaları ve sarhoş bir operatör. Toplamda 66 kusur bulundu.

2- Ölüm Günü: King Island'daki "Kara Pazar Günü"

Kings Island eğlence parkı 1972'de Ohio'da açıldı ve parkın ilk 19 yılında hiçbir ölüm olmadı. Ancak, 9 Haziran 1991 Pazar günü, parkta iki ayrı olayda iki misafir ve bir çalışan olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti.

Timothy Benning ve arkadaşı William Haithcoat, parkın bira bahçesindeki bir köprünün yakınındaki bir çeşmenin yanından geçene kadar her şey normaldi. Benning, arkadaşına su sıçratmak niyetiyle bir çeşmeden suya uzandı, ama suya dokunur dokunmaz, güçlü bir elektrik akımıyla sarsıldı, bayıldı ve sığ suya düştü. Yüzeyin hemen altında açıkta kalan bir tel vardı. Arkadaşına yardım etmek için suya atlayan Haithcoat da elektrik akımına kapıldı.

Yardım etmek isteyen park çalışanı Darrell Robertson da elektrik akımına kapıldı. 

Yaşanan olayın ardından parktaki eğlence durdurulmadı ve yaklaşık bir saat sonra 32 yaşındaki Candy Taylor, park kapanmadan önce sadece bir kez daha gezmeye karar verdi. Dönen uzay kapsülleri benzeri bir araca bindi fakat o da kemerinden fırlayarak hayatını kaybetti. 

3- Orlando Free Fall kazası

24 Mart 2022'de 14 yaşındaki Tyre Sampson, Orlando FreeFall'a binmek için Orlando'daki ICON Park'ı ziyaret etti. “Dünyanın en yüksek düşme kulesi” olarak adlandırılan FreeFall, içerisindekileri 131 metre yukarıya fırlattıktan sonra aşağıya indiriyordu.

Sampson, yolculuğun belirtilen ağırlık sınırından yaklaşık 100 kilo daha ağırdı, ancak sürüş görevlileri yine de onu bağladı. FreeFall çalıştı ancak  Sampson emniyet kemerinden kaydı ve düşerek öldü. Kaza anı bir telefon ile kaydedildi. 

4- Tarihin en ölümcül tema parkı kazası: Six Flags Great Adventure'daki Perili Kale yangını

New Jersey'deki Great Adventure eğlence parkındaki Perili Şato, tarihin en ölümcül tema parkı kazasının yaşandığı yerdir. 11 Mayıs 1984'te, akşam 18:30 civarında, labirenti andıran yürüyüş merkezinde bir yangın çıktı. Bildirildiğine göre, 14 yaşındaki bir erkek çocuk, karanlık bir koridorda gezinmek için çakmak kullanıyor ve etraftaki bazı dolgu malzemelerini ateşe veriyordu.

Yangın başladığında, yanan labirentte 29 misafir ve kostümlü çalışan mahsur kaldı. Çıkış ışığı, ynagın söndürme sistemi ya da duman dedektörü yoktu. Yangın, kontrplak ve köpükler nedeniyle hızla yayıldı ve 8 genç hayatını kaybetti.

Trajedinin ardından, ülke genelinde yangın söndürme sistemi, duman dedektörü ve diğer yangın önleme yöntemlerini gerektiren yasalar çıkarıldı

5- Schlitterbahn yaşanan kafa kopma olayı

Kansas City'deki Schlitterbahn su parkında saatte 70 mile yaklaşan hızlarda neredeyse dikey, 17 katlı bir oluğa düşüren ve onları gönderen bir su kaydırağı var. Parkın hedefi dünyadaki en büyük, en hızlı su yolculuğunu yapmaktı. 

Talihsiz kurban, 10 yaşındaki Caleb Schwab, korkunç bir ölüme gittiğini o gün bilmiyordu. Caleb'in bindiği sal , ilk düşüşün ardından havaya uçtu. Düşüşün engellenmesini engellemek için kurulan ağlara rağmen Caleb metal bir destğe çarptı ve kafası kesildi. Başı ve vücudu su oluğuna düştü ve yolun geri kalanında aşağı kaydı. Caleb'in arkasına binen konuklar, belki de Caleb'in kafalarının kesilip onlara çarpması nedeniyle yüzlerinden yaralandı.

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

Yaşanan olayın soruşturması sonrasında ilginç bir şekilde kimse ölümden sorumlu tutulmadı. 

6- Wisconsin'deki Extreme World'deki Terminal Velocity kazası

Yolculuk, konukları 100 metrelik bir kulenin tepesine götürür, ardından onları bir kapıdan düşürür. Emniyet kemeri yoktu ve düşüşü engellemek için bir ağ ve bazı hava yastıklarından başka bir şey yoktu. Daha da kötüsü: Ağ yerinde değilse ve hava yastıkları dolu değilse birinin düşmesini önleyecek hiçbir mekanizma yoktu . Üstteki sürüş operatörü, alttaki operatörden sürüşün hazır olduğuna dair bir sinyal bekledi. Ve Sonucu tahmin edebiliyorsunuz.

Temmuz 2010'da, 14 yaşındaki Teagan Marti kuleden düşürüldü, ancak operatörler arasındaki yanlış iletişim nedeniyle, serbest bırakıldığında ağ ve hava yastıkları hazır değildi. Marti on kat yere düştü. Şaşırtıcı bir şekilde yaşadı, ama muhtemelen tahmin edeceğiniz gibi, düşüş onu oldukça kötü yaraladı. Marti beyin şişmesi, ciddi omurilik ve pelvik kırıklar ve bağırsak yırtılmaları yaşadı. Marti'nin yürümesi bile yıllar aldı.

Sürüş operatörleri yaralanmadan suçlu bulundu. Para cezası aldı. Ancak parkın sahipleri suçlanmadı.

7- Paris Disney'in Hayalet Malikanesi'nde bulunan gerçek ceset

2016 yılında, bir Disney teknisyeninin cesedi Paris Disneyland'in Phantom Manor (Hayalet Malikanesi) yolculuğunda bulundu. Teknisyen görünüşe göre eğlence merkezinin içinde çalışırken yanlışlıkla elektrik çarpmasına kurban gitmişti. Ceset, korkmuş misafirler yerine Disney çalışanları tarafından keşfedildi. 

Editör: Burak Karahan