Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi! Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi!

Yüzde 90 oranında öldürme potansiyeline sahip ölümcül patojenin 100'den fazla sakine de bulaştığı düşülmesi üzerine sağlık çalışanları tarafından bakım ve gözetim altına alındılar. Marburg virüsü , ateş, kusma ve gözbebekleri, burun ve diş etlerinde büyük kanamalara neden olan Ebola benzeri bir hastalıktır. Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti dahil olmak üzere Orta Afrika'nın bölgelerine özgüdür ve daha önce Kenya'da ortaya çıkmıştır.

İlk vakalar, ülkenin başkenti Darüsselam'daki ana laboratuvarında yapılan testlerin ardından teşhis edildi. Salgını kontrol altına almak için DSÖ çalışanlarının da dahil olduğu bir hızlı müdahale ekibi görevlendirdi.

marburg-virusu-nedir-ne-kadar-tehlikeli-l7LQ

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti, "Virüsün yayılmasını durdurmak ve salgını mümkün olan en kısa sürede sona erdirmek için kontrol önlemlerini hızla artırmak için hükümetle birlikte çalışıyoruz" dedi.

"Son dönemdeki diğer salgınlarda alınan dersler ve kaydedilen ilerleme, ülkenin bu son zorlukla yüzleşirken iyi durumda olmasını sağlamalı."

kapak_154556

Tanzanya daha önce Marburg ile karşılaşmamış olsa da Moeti, ülkenin son zamanlarda COVID-19, kolera ve dang humması dahil olmak üzere bir dizi sağlık acil durumuyla başa çıktığını kaydetti. Bunun yanı sıra, sadece haftalar önce, Ekvator Ginesi de ilk Marburg virüsü salgınını doğruladı. DSÖ, hastalık sonucunda en az dokuz kişinin öldüğünü açıkladı. Küçük Orta Afrika ülkesi, virüsü tespit ettikten sonra 200'den fazla kişiyi karantinaya aldı ve Kie-Ntem eyaletinde giriş ve çıkışları kısıtladı.

Editör: Enes Sapmaz