Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'a dünyanın en büyük ve modern şehir merkezinin kurulması için çalışmalara başlandı. Suudi Arabistan prensi, 'Murabba Geliştirme Şirketi'nin kurulduğunu ve Riyad'a dünyanın en gelişmiş şehir merkezi yapacaklarını duyurdu.

Küp şeklinde ve devasa bir boyuta sahip olacak bu yapı, Suudi Arabistan'ın son dönemdeki çılgın projelerinden sadece bir tanesi.

2023-02-19 11_14_02-Window

20 Empire State binasını içine alabilecek büyüklükte

Bu Murabba projenin arkasındaki fikir, Riyad üzerine geliştirilecek 19 kilometrekarelik dünyanın en büyük modern şehir merkezini inşa etmek. Merkezindeki devasa küp ise en ilgi çekici nokta. Bu küp, yeni Riyad mega şehir merkezinin en önemli parçası olan Mukaab'dır.

400 metre yüksekliğinde ve 400 metre uzunluğunda olacak Mukaab, Empire State Binası'ndan 18.8976 metre daha yüksek olacağı belirtiliyor. İçerisi otel odaları, perakende satış alanı ve turistik mekanlarla dolu olacak olan Mukaab’ın tam ortasında yine devasa sarmal bir kule bulunacak.

Bu dev küpün amacı, duvarların değiştiği ve görüntülerin şelaleler, uzay görüntüleri vb. akla gelebilecek herhangi bir yer olacak şekilde yansıtıldığı bir deneyim yaşatmak.

Suudi Arabistan'ın diğer çılgın projeleri

The Line

the-line

Suudi Arabistan'ın çılgın projelerinden biri olan çizgi şeklindeki 'The Line' projesinin yapımına devam ediliyor.170 km uzunluğunda bir çizgi kent olacak The Line, genişlik olarak 200 metre, yükseklik olarak ise 500 metrelik bir yapıda olacak. Şehirde resmi veriler kapsamında 9 milyon kişinin yaşaması planlanıyor. Yerleşik hızlı tren sisteminin boydan boya geçeceği bu kentte hiçbir otomobil veya yol bulunmayacak. Hızlı tren sistemiyle kentin bir uçtan diğer ucu 20 dakika sürecek. Projenin toplam maliyeti iste 500 milyar doları bulacak.

Yüzen sanayi bölgesi

yüzen-sanayi

40 kilometrekare büyüklüğünde olması planlanan bölgenin dünyanın en büyük sanayi sitesi olması bekleniyor. Türkçe anlamı “sekizgen” olan Oxagon, Kızıldeniz kıyısına inşa edilecek.

Çölde kayak merkezi

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

d228a2c4d4292c77980ddadf30c7a180f65da572

Suudi Arabistan’ın en yüksek dağları olan 2.400 metrelik Sarawat Dağları’na kurulacak kayak merkezi Trojena, Arabistan Çölü’ndeki ilk kayak merkezi olacak

Editör: Burak Karahan