Suudi Arabistan'ın çılgın projelerinden biri olan çizgi şeklindeki 'The Line' projesinin yapımına devam ediliyor. Ekim ayında inşası başlayan bu çizgi şeklindeki kentin, uydu görüntüleri ortaya çıktı. Uydu görüntülerine bakıldığında bu çizgi kentin uzunluğunu ve inşaat sahasının yerleşimini görebiliyoruz. Bölgede yüzlerce şantiye aracı ve binlerce işçi çalışmaya devam ediyor.

theline-1

Soar Earth isimli Avustralyalı bir şirket tarafından uydu görüntüleri paylaşılan Suudi Arabistan'ın ayna görününümli çizgi şehri The Line, geniş doğrusal şantiyesiyle dikkat çekiyor. The Line,  çöller ve kuzey Suudi Arabistan dağları boyunca bir ok gibi ilerliyor. Yüzlerce çalışanın kaldığı şantiye alanı da uydu görüntülerinde gözüküyor.  Uydu görüntülerine dayalı analizler sonucunda Soar, işçilerin şimdiden yaklaşık 26 milyon metreküp toprak ve kaya kazdığını belirtiyor.

500 milyar dolar harcanacak

170 km uzunluğunda bir çizgi kent olacak The Line, genişlik olarak 200 metre, yükseklik olarak ise 500 metrelik bir yapıda olacak. Şehirde resmi veriler kapsamında 9 milyon kişinin yaşaması planlanıyor. Yerleşik hızlı tren sisteminin boydan boya geçeceği bu kentte hiçbir otomobil veya yol bulunmayacak. Hızlı tren sistemiyle kentin bir uçtan diğer ucu 20 dakika sürecek. Projenin toplam maliyeti iste 500 milyar doları bulacak.

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

theline2

Tamamlayabilecekler mi?

Soar Earth'ün CEO'su ve kurucusu Amir Farhand incelediği görüntülerden sonra biraz şüpheli bir yaklaşımla şunları söyledi:

 “Bu projenin her bölümünde, devasa yer şekillendirmeler yapılıyor ve bazı şeyler çevreyi sonsuza dek geri dönülemez bir şekilde değiştirecek. Soru şu ki, çiğneyebileceklerinden daha fazlasını ısırdılar mı?”

theline3

The Line, Suudi Arabistan'ın Tebük şehrinde inşa edilen Neom mega şehir projesinin bir parçası. Çöle adeta bir duvar çekecek olan bu projenin ekosistem açısından da son derece tehlikeli olduğu eleştirileri var. The Line'ın 2030 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

Yüzen sanayi bölgesi 

NEOM projesi içerisinde yer alan diğer bir yapı da, Oxagon adı verilen ve deniz üstünde yüzen bir sanayi bölgesi oldu. 40 kilometrekare büyüklüğünde olması planlanan bölgenin dünyanın en büyük sanayi sitesi olması bekleniyor. Türkçe anlamı “sekizgen” olan Oxagon, Kızıldenizi kıyısına inşa edilecek.

neom1

Bu yapının dünyanın en önemli konteyner terimnallerinden biri olması hedefleniyor.  Organize sanayi bölgesinin yeşil enerji üreten tesislere ve dev teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapması bekleniyor. Aynı zamanda sanayi bölgesinin yakının Neom Uluslararası Havalimanı’nın da yer alacağı açıklandı.

Kayak merkezi de kurulacak

neom2

Neom’um ilgi çeken bir diğer projesi, Suudi Arabistan’ın en yüksek dağları olan 2.400 metrelik Sarawat Dağları’na kurulacak olacak kayak merkezi Trojena oldu.

Arabistan Çölü’ndeki ilk kayak merkezi olacak bu proje ve diğer projelerin 2030 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Editör: Burak Karahan