Ülkeniz dünyanın üçüncü en değerli doğal kaynak rezervine ev sahipliği yaptığında yapabilecekleriniz gerçekten inanılmaz değil mi? Daha bu yıl, Suudi Arabistan F1 takımlarını Orta Doğu'ya çekmeye çalıştı. Bu çaba sonrası Suudi Arabistan'ın en az 10 yıl daha F1 takviminde yer alacağı açıklandı. Şimdi ise Suudi Arabistan, tüm Formula 1'i satın almak istiyor.

Bloomberg'in haberine göre, Suudi Arabistan'ın servet fonu, Formula 1'i şu anki sahipleri olan Liberty Media'dan "20 milyar doların çok üzerinde" bir ücretle satın almaya çalıştı.

Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti! Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti!

Suudi Arabistan'ın son yıllarda çeşitli spor dallarına yatırım yapmak için 1,5 milyar dolardan fazla para harcadığı bildiriliyor. İnsan hakları kuruluşu Grant Liberty'nin bir raporuna göre ülke, zayıf insan hakları sicilini "üzerinden silmek" amacıyla satranç ve golften tenis ve at yarışına kadar her şeyi deniyor.

Formula 1 Suudi Arabistan Grand Prix'sinin 2030'a kadar sporun takviminde yer almasıyla birlikte, ülke şimdiye kadar üst düzey motor sporlarına 600 milyon dolardan fazla para harcadı. Bloomberg'e göre, Suudi Arabistan'ın devlet servet fonu, F1'i mevcut sahipleri Liberty Media'dan doğrudan satın alma "girişimininde" bulundu. Bu girişimde 20 milyar doların çok üzerinde bir ücret önerildi. Liberty Media bu teklifi reddetti.  F1'in mevcut sahipleri Liberty Media 2017 yılında sporu 4.6 milyar dolara satın almıştı. 

liberty

Anlaşma, Suudi Arabistan'ın F1'i doğuya çekmeye yönelik son girişimi . Geçen hafta, McLaren ve Aston Martin gibi takımları Suudi Arabistan'ın şu anda yapım aşamasında olan yeni Neom kentine taşınmaya ikna etmek için ülkeden bir hareket olduğu haberi ortaya çıkmıştı. 

 Suudi Arabistan'ın dikkatini çeken tek üst düzey spor F1 değil, ülke aynı zamanda İngiltere Premier Ligi futbol kulübü Newcastle United FC'ye fon sağladı ve büyük boks karşılaşmalarına ev sahipliği yaptı.

Editör: Burak Karahan