Korku romanı denilince akla ilk gelen isimlerden olan Stephen King, Hollywood için her zaman önemli bir kaynak olmuştur. İlk olarak 1976 yapımı Carrie ile başlayan Stephen King hikayelerinin beyaz perdeye uyarlanma süreci günümüzde hala devam etmekte. Sadece sinema filmleri değil birçok Stephen King eseri, dizi olarak da karşımıza çıktı. Bugün sizlere Stephen King hikayelerinden sinemaya uyarlanmış en iyi filmlerden 10 tanesini seçtik. Ayrıca bu 10 filmin sonunda beyaz perdeye uyarlanan tüm Stephen King filmlerinin bir listesini de bırakacağız. İşte sizin için seçtiğimiz, Stephen King'in romanlarından uyarlanan en iyi 10 film: Not: Siz de yorumlarda favori Stephen King uyarlaması filminizi yazmayı unutmayın

1- THE SHAWSHANK REDEMPTION (Esaretin Bedeli) - 1994

Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi'nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy'nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red. Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995'te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar'a aday gösterildi.

2- CARRIE (Günah Tohumu) - 1976

Carrie White baskıcı annesi yüzünden bir türlü kabuğunu kıramamış, kendi halinde, dış dünyaya uzak bir kızdır. Artık ergenliğin arifesindedir ve kadın olmuştur. Okulda yaşadığı oldukça travmatik bir olayın neticesinde gerçeküstü yeteneklerini birer birer keşfetmeye başlar. Öğretmenleri ve bazı arkadaşları onun durumuna üzülerek onu topluma kazandırma çabası içerisine girerler. Yakınlarda gerçekleşecek olan okul balosuna götürmek üzere bir oğlan onu davet eder. Ancak bu baloda ona hazırlanan korkunç bir şaka, herkes için ölümcül olacaktır. Hitchcock'un mirasçılarından Brian De Palma'nın yönettiği Carrie, sinema tarihinin en iyi Stephen King uyarlamalarından biri olarak gösteriliyor.

3- MISERY (Ölüm Kitabı) - 1990

Dehşetli bir hikayenin muhteşem bir sahicilikle sinemaya aktarıldığı olağanüstü bir gerilim "Ölüm Kitabı"... Tabi bu hikayede, canlandırdığı Annie Wilkes karakteriyle harikalar yaratan -belki de kabuslar yaşatan dememiz daha doğru olacaktır- başarılı aktrist Kathy Bates'in parmağı büyük. Dikkatli sinema izleyicisi, oyuncunun bu filmindeki sıradışı performansı sonucunda Oscar'ı kazandığını da anımsayacaktır. Filmin konusuna gelince, Paul Sheldon kolay okunan popüler romanlar yazarıdır. Artık kariyerinde bir dönüm noktasında olduğunu düşünür, seri maceralarını yazdığı karakteri Misery Chastain’in öldürüp diziyi bitirir. Paul taşrada geçirdiği bir araba kazasından yaralı kurtulur. Onu bulup evinde bakmaya başlayan Annie Wilkes, şans eseri Paul’un sadık okurlarından biridir ve kahramanı Misery Chastain’in de sıkı bir hayranıdır. Son kitabı okuyup Misery’nin ölümüyle şoke olan kadın öfkeye kapılır ve Paul’u ayağından feci şekilde yaralayarak onu yatağa hapseder. Hem bölge şerifi hem de menajeri umutsuzca Paul’ü ararken o, gardiyanı Annie’ye özel bir Misery macerası daha yazmak zorundadır.

4- THE DEAD ZONE - 1983

Johnny Smith bir araba kazası ile girdiği komadan tam beş yıl sonra çıkar. Uykuda olduğu dönemde dünya şüphesiz çok değişmiştir. Fakat kısa sürede kendisinde de bazı önemli değişiklikler olduğunu fark eder. Smith bazı olayların ardından medyumluk özellikleri gösterdiğini fark eder. Bu yeni özelliğini bir cinayet davası için kullanmaya başlayınca da ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar...

5- THE SHINING (Cinnet) - 1980

Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

6- THE GREEN MILE (Yeşil Yol) - 1999

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb'un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey'in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey'in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır.

Neşet Ertaş'ın hayatını anlatacak filmden yeni fragman yayınlandı - VİDEO Neşet Ertaş'ın hayatını anlatacak filmden yeni fragman yayınlandı - VİDEO

7- THE MIST (Öldüren Sis) - 2007

Stephen King'in alameti farikası bilinmeyen bir kasaba, tutucu insanlar ve onlarla çelişen hür düşünceli gençler ve çatışmaları... İşte böyle bir diyarı kaplayan bir sisin arka planında filmde muhafazakar tutuculuk ile serbest düşüncenin mücadelesi de yeralmaktadır. Kuvvetli bir fırtına sonrası meydana gelen sis, tüm kasabayı kaplar. Bu yoğun siste ortaya çıkarak, insanları yiyerek beslenen yaratıkların varlığından haberdar olan insanlar, süpermarketin içinde kapana kısılmış durumdalardır. Bu tedirgin bekleyiş esnasında süpermarketin içindeki insanlar ikiye ayrılır, bazıları intikamcı bir tanrının bu yaratıklara hükmederek insanları kurban etmeyi emrettiğine inanırken, bazıları buna inanmaz. Çağdaş korku romanı yazarı King’in uzun bir hikayesinden yola çıkarak çekilmiş bu film, oldukça gerilim dolu saatler geçireceğimizi vaadeder gibi...

8- THE RUNNING MAN - 1987

İlgiyle izlenen "Running Man", suçluların nasıl cezanlandırıldığını gösteren bir televizyon programıdır. Ben Richards, bu vahşet dolu yarışmada hayatta kalmak zoundadır; fakat daha önce bunu başaran olmamıştır. Richards, kesici aletlerden, alev makinelerinden, akla gelecek en öldürücü silahlardan kaçmaya çalışırken, program sunucusu Damon Killian reytingleri ve kurban üzerine oynanan bahisleri fazlalaştırmak için şovun şiddetini artırır.

9- PET SEMATARY (Hayvan Mezarlığı) - 1989

Creed ailesi için hayat mükemmel gözükmektedir. Louis ve Rachel Creed, iki küçük çocukları ile birlikte kırsal kesimde doğa ile iç içe olan bir eve yerleşir. Kocaman bahçesi olan ev özellikle çocuklar için büyük bir nimettir. Ancak evin hemen yakınında bulunan hayli işlek bir otoban evin mükemmelliğine gölge düşürür. Mahalle sakinlerinin evcil hayvanların yoldaki kazalara kurban gitmiştir. Öyle ki evin yanında bulunan eski bir Hint mezarlığına inşa edilen hayvan mezarlığının 'sakinlerinden' çoğu, bu yoldaki kazalara kurban gitmiş kedi ve köpeklerdir. Aile kedileri için oldukça endişelidir ve çok geçmeden korkulan olur. Sevimli kedileri Winston Churchill bir aracın altında kalarak can verir. Aile kediyi hayvan mezarlığına gömecekleri sırada komşuları Judd’un tavsiyesi üzerine Kızılderililerinden kalma, taşlık bir eski mezarlığa gömer. Kedinin karanlık sırlara sahip olan mezarlığa gömülmesi akıl almaz bir kötülüğün serbest kalmasına neden olur.

10- RIDING THE BULLET - 2004

Alan, kendine verilen hayatın değerini bilmeyen ve onu bencilce harcayan bir üniversite öğrencisidir. İntihar eğilimli kimliği ve şizofrenik hayatı onu sürüklemektedir. Annesinin felç geçirdiğini öğrenince evine geri dönmek için bir gece otostop çekerek yola koyulur. Bu yolculuk onun için hayatı sorgulayacağı bir mücadeleye dönüşecektir. Babası hakkındaki gerçeği, hayatının ve annesinin değerini, öte dünyadan gelen bir sürücü olan George ona öğretecektir. Hem de hayal bile edemeyeceği bir biçimde.

Rotten Tomatoes puanına göre sıralanmış tüm Stephen King'den uyarlama filmler:

 1. CARRIE (1976)

 2. THE SHAWSHANK REDEMPTION (1994)
 3. STAND BY ME (1986)
 4. MISERY (1990)
 5. THE DEAD ZONE (1983)
 6. IT (2017)
 7. THE SHINING (1980)
 8. DOLORES CLAIBORNE (1995)
 9. 1408 (2007)
 10. THE GREEN MILE (1999)
 11. DOCTOR SLEEP (2019)
 12. CREEPSHOW (1982)
 13. THE MIST (2007)
 14. CHRISTINE (1983)
 15. CAT'S EYE (1985)
 16. THE RUNNING MAN (1987)
 17. IT: CHAPTER TWO (2019)
 18. CUJO (1983)
 19. THE DARK HALF (1993)
 20. PET SEMATARY (2019)
 21. APT PUPIL (1998)
 22. PET SEMATARY (1989)
 23. CARRIE (2013)
 24. BIG DRIVER (2014)
 25. HEARTS IN ATLANTIS (2001)
 26. SECRET WINDOW (2004)
 27. SILVER BULLET (1985)
 28. TALES FROM THE DARKSIDE: THE MOVIE (1990)
 29. FIRESTARTER (1984)
 30. CHILDREN OF THE CORN (1984)
 31. THE LAWNMOWER MAN (1992)
 32. SLEEPWALKERS (1992)
 33. STEPHEN KING'S THE NIGHT FLIER (1997)
 34. A GOOD MARRIAGE (2014)
 35. NEEDFUL THINGS (1993)
 36. CREEPSHOW 2 (1987)
 37. DREAMCATCHER (2003)
 38. THE MANGLER (1995)
 39. RIDING THE BULLET (2004)
 40. THE RAGE: CARRIE 2 (1999)
 41. PET SEMATARY TWO (1992)
 42. CHILDREN OF THE CORN II: THE FINAL SACRIFICE (1992)
 43. THE DARK TOWER (2017)
 44. MAXIMUM OVERDRIVE (1986)
 45. STEPHEN KING'S THINNER (1996)
 46. FIRESTARTER (2022)
 47. CELL (2016)
 48. LAWNMOWER MAN 2: BEYOND CYBERSPACE (1996)
 49. GRAVEYARD SHIFT (1990)