76 yaşında hayatını kaybeden fizikçi Stephen Hawking'in son yıllarında üzerinde çalıştığı bir soruna çözüm sunan araştırma, kara deliklerin termal enerji biçiminde radyasyon yaydığını ve bu radyasyonun sızması nedeniyle kara deliklerin tamamen buharlaşmasına ve bilgi kaybına neden olacağını ortaya koyuyordu. Ancak araştırmacılar, radyasyonu "ısıl olmayan" hale getirerek bilgi taşıma yeteneğine sahip hale getirebileceğini öne sürdü.

stephen hawking (1)

Mars'ta keşfedilen bu delik yeni bir yaşam alanı olabilir! Mars'ta keşfedilen bu delik yeni bir yaşam alanı olabilir!

Bu son çalışmalar, Hawking'in teorisini kuantum mekaniği yasalarıyla çelişmeyen şekilde yeniden değerlendirerek paradoksa yeni bir açıdan yaklaşıyor ve kara delikler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayabilir.

Araştırmacı Xavier Calmet, Hawking radyasyonunun etkilerini, kuantum yerçekimi hesaba katıldığında radyasyonun bstephen hawking (2)ilgi içerebileceğini gösterdiler. Ancak, Hawking radyasyonunun ölçümü için yeterince hassas bir alet bulunmadığı için tam olarak gerçekleşemiyor..

Calmet, önerilen etkinin ölçülemez olduğunu kabul ediyor, çünkü etkisi çok küçük. Bununla birlikte, Hawking radyasyonu ve kara deliklerin matematiksel modellemeleri üzerine yapılan çalışmalar sayesinde, laboratuvarlarda kara deliklerin simülasyonları yapılarak ilerleme kaydedilebilir.

Editör: Enes Sapmaz