Son dönemde yapılan analizlere göre SSD’lerin fiyatı hızla düşüyor. Depolama üreticilerinin elinde fazlasıyla NAND flash bellek bolluğu var. Düşen üretim maliyetlerinin de etkisiyle birlikte son iki aylık dilimde SSD fiyatları %15 ile %30 arasında düşüş gösterdi.

Apple Watch'ın yeni serisi en büyüğü olacak! Apple Watch'ın yeni serisi en büyüğü olacak!

Ekim ayında analistler, 2023’ün ortalarına kadar sürücü fiyatlarının %50 düşeceğini tahmin etmişti. Kioxia ve Micron gibi büyük tedarikçiler, o sıralar envanteri düşük tutmak için NAND üretimini azaltacaklarını açıkladılar. Özetlemek gerekirse, Ocak ayının başından beri katı hal sürücülerinin maliyeti ciddi oranlarda geriledi.

samsung980prossd-1668451025611

Tom’s Hardware, 1 TB’lık 21 popüler SSD’nin fiyatlarını analiz etti. Yine belirli modellerde mevcut olan 2 TB ve 4 TB kapasiteli sürücüler de araştırmaya dahil edildi. Fiyat değişimi modele ve kapasiteye bağlı olarak çok değişken, ancak düşüşler %30’a varan oranlara uzanıyor. Ülkemizde satılan SSD modellerine şöyle genel bir bakış attığımızda ise son üç aylık dilimde fiyatların bir nebze olsun gerilediğini görüyoruz.

Fiyat düşüşlerinin ülkemizde de son kullanıcıya yansımasını dileriz.

Editör: Burak Karahan