Spor animeleri söz konusu olduğunda, özellikle de shonen tarzında olanlarda genellikle, dostluk, rekabet ve ekip çalışması akla gelir. Fakat Blue Lock tüm bu beklentileri yerle bir ediyor. 

Blue Lock'u Netflix dizisi Squid Game benzeri bir Kaptan Tsubasa animesine benzetirsek yanlış olmaz. 

Squid Game , piyasaya sürüldüğünde dünya çapında ün kazandı ve birçok ödül kazandı. Gerilim/drama dizisinde, başarısızlığın eşdeğeri 'ölüm' olarak seyirciye sunulmuş ve bu da büyük beğeni toplamıştı. Blue Lock'ta kaybetmek mutlaka ölüm anlamına gelmese de, yine de sadist, çarpık Squid Game oyunlarıyla benzerlikler taşıyor.

Aslında Squid Game, ölümcül bir hayatta kalma yarışması fikrini ilk uygulayan yapım değil, Battle Royale, Liar Game ve Gambling Apocalypse: Kaiji gibi birçok yapım bu konuyu işlemişti. Tabii bu Squid Game'in başarısından bir şey eksiltmiyor. Öyle ki dizileri iptal etmesiyle ünlü yayın platformu, ikinci sezonun yapılacağını da resmen duyurdu.

blue_lock_october_premiere_Feature

Blue Lock, spor animesi görünümünde gizli bir hayatta kalma hikayesi

Blue Lock , 2022 Sonbaharında yayınlanan birkaç spor animesinden biridir . İlk bakışta seri, dostluk ve ekip çalışmasına odaklanan tipik bir futbol animesi gibi görünüyor. Ancak ilk bölüm, bu hikayenin spor anime hayranlarının görmeye alışkın oldukları gibi olmayacağını hemen açıkça ortaya koyuyor. Anime, sportmenlikle ilgili her şeyi bir kenara bırakıyor ve egoizmi ön plana çıkartıyor.

Japon Milli Takımı'nın Dünya Kupası'nda kötü mağlubiyetler aldığı bir dönemde geçen anime, Japon Milli Takımı'nın daha iyi hale getirilmesini hedefini işliyor. Japonya Futbol Birliği bu nedenle, 300 forvet oyuncusunu bir programa davet ediyor ve onlara zaman ve  yer dışında herhangi bir ayrıntı vermiyor. Sporcular, kendilerini neyin içine soktuklarını ancak belirlenen yere vardıklarında öğreniyorlar.

İsrail askerlerinin Filistinli aileyi öldürdüğü Netflix filmi tartışma yarattı İsrail askerlerinin Filistinli aileyi öldürdüğü Netflix filmi tartışma yarattı

Blue Lock programının organizatörü ve gözetmeni Ego Jinpachi, Japonya'yı Dünya Kupası zaferine taşımak için en iyi forvet oyuncusunu seçecek. Bunu başarmak için Jinpachi, 300 genç forvet oyuncusunu kendi tasarladığı hayatta kalma benzeri bir eğitim kampına sokuyor. 

Eğer güzel bir spor animesi arıyorsanız ve Squid Game dizisini beğendiyseniz Blue Lock animesini izlemenizi tavsiye ederiz.