Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik ve podcast platformu olan Spotify, 2022 yılının son çeyreğine ilişkin mali raporunu yayınladı. Rapora göre Spotify çok iyi bir yılı geride bıraktı. Spotify, 205 milyon ücretli aboneye sahip. Bu da dünyada ilk kez bir müzik ve podcast platformu, 200 milyon abone sınırını aşmış olduğu anlamına geliyor. Spotify'ın ücretli abone sayısı yıllık bazda %14'lük artış göstermiş durumda. Platformun aktif kullanıcı sayısı %20 artışla 489 milyon olarak kayıtlara geçti. Spotify yönetimi, bir önceki çeyrek için açıklama yaparken yıl sonu tahminlerinin 202 milyon ücretli abone, 479 milyon aylık aktif kullanıcı olacağını tahmin ediyordu. Resmi sonuçlar, Spotify'ın beklentilerinin aşıldığını gösteriyor.

Yine de zarar edildi

spotify-dunyada-ve-turkiyede-2021-yazinin-en-cok-dinlenen-sarki-ve-podcastlerini-acikladi-987678.jpg

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

Spotify'ın 2022 yılı son çeyrek mali raporuna göre, platformun son üç ayda 231 milyon euro zarar ettiği görülüyor. Bu durum beklenen bir tabloydu. Çünkü Spotify, bu çeyrek için 300 milyon euro zarar edeceğini düşünüyordu. Bu arada; şirketin kasasına giren toplam paranın 3.16 milyar euro olduğunu da belirtelim. 

2022 yılının son çeyreğinde kâr etmeye değil büyümeye odaklanan şirketin yeni özellik ve hizmetler sunması nedeniyle daha fazla para harcaması gerekti. Ancak bildiğiniz gibi zarar edilmesi beklenen bir durum olsa da şirket tüm bunların sonucu olarak toplu bir işten çıkarma yapacak. Spotify, 600 kişi ile yollarını ayırma kararı aldı. Bu rakam, Spotify'ın tüm iş gücünün yüzde 6'sına denk geliyor. 

Editör: Burak Karahan