Bu sene ilk kez, bu akış istatistiklerinize masaüstü veya web Spotify üzerinden erişebilirsiniz. Şirket, yıl boyunca en çok dinlediklerinize bir göz atmanıza olanak tanırken, yıllık geleneksel etkinliği tazelemek için birkaç yeni ek özellik sunuyor.

Spotify, uzun bir süredir en çok dinlediğiniz sanatçıları, türleri, şarkıları ve podcast'leri listeleyerek size sunuyor, ancak bu yıl şirket, akış alışkanlıklarınıza en uygun olan 12 "dinleme karakteri"nden birini atayacak. Bu özellik, 2023'teki Ben adını taşıyor ve bu "karakterler", hızlıca bir sanatçıdan diğerine geçen Şekil Değiştiren'den, kendi çalma listelerini oluşturuyor. Dinleme alışkanlıklarınıza dayanarak sizi bir şehirle eşleştiren Sound Town adlı başka bir yeni araç da bulunuyor. Örneğin, eğer Bad Bunny ve Peso Pluma'yı sıkça dinliyorsanız, uygulama sizi Meksiko Şehri ile eşleştirecek.

WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet... WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet...

spotify (1)-1

Sıradan listeler açısından, Spotify, şeyleri biraz daha ilginç hale getirmek için listeleri güncelledi. En iyi beş sanatçınız artık her biri için dinlemenin ne zaman zirve yaptığını da gösterecek ve gelecek hafta Spotify'ın AI DJ'si, listenizdeki en iyi sanatçılar, türler ve şarkılar hakkında size yorumda bulunacak. Spotify, Wrapped ile Blend aracını birleştirdiği için en çok dinlediğiniz müziğin karışımıyla arkadaşlarınızla nasıl eşleştiğinizi kolayca görebilirsiniz. Sanatçı Mesajları da geri dönüyor ve eğer birinin en çok dinledikleriniz arasında ise, size selamlama yapılıyor.

Tabii ki, Spotify, Wrapped'ı platformun en çok dinlenen sanatçıları, şarkıları, albümleri ve podcast'leri - hem küresel hem de ABD'de - açıklamak için kullanıyor. 2023 gerçekten Taylor Swift dönemi oldu, çünkü hem küresel hem de ABD sanatçı listelerinde birinci sıradaydı. Miley Cyrus'un "Flowers" şarkısı küreselde en popüler şarkıyken, Morgan Wallen'ın "Last Night" şarkısı Amerika'da birinci sıradaydı. Bad Bunny'nin "Un Verano Sin Ti" albümü dünya genelinde en çok dinlenen albüm oldu, ancak Wallen'ın "One Thing At A Time" albümü ABD'de en büyük oldu. Ve en şaşırtıcı gelişme olmamakla birlikte, Joe Rogan'ın podcast'i bir kez daha hem küresel hem de ABD listelerinde en popüler oldu.

Spotify Wrapped şu anda şirketin iOS ve Android uygulamalarının yanı sıra masaüstü ve mobil web içinde mevcut. Genellikle olduğu gibi, içeriğin birçoğu paylaşılabilir, bu yüzden sosyal medya kanallarınızın geri kalan hafta boyunca Wrapped listeleri ve grafiklerle dolmasına hazır olun. Eğer Apple Music dinleyicisiyseniz, bu servisin Rewind aracı zaten platformda 2023'ü yeniden yaşatıyor.

Editör: Enes Sapmaz