NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) kenetlenmiş bir SpaceX Crew Dragon aracının, acil bir durumda fazladan mürettebat üyelerini Dünya'ya geri götürmek için kullanılabileceğini duyurdu.

Aralık ayında ISS'ye kenetlenmiş bir Rus Soyuz uzay aracındaki soğutucu sızıntısının ardından, NASA ve Roscosmos dahil olmak üzere uluslararası uzay ajansları, mürettebat üyelerini evlerine güvenli bir şekilde nakletmek için bir plan yapmak üzere birlikte çalıştı. Plan, Şubat ayında denize indirilecek olan yedek bir Soyuz gemisi kullanmaktı.

Ancak görevliler, yedek Soyuz aracının gelişi arasında ISS'nin boşaltılmasını gerektiren acil bir durumda ne olacağı konusunda endişeliydi. Genellikle ekip üyeleri, istasyona seyahat ettikleri araçlarla tahliye etmesi düşünüldü, ancak Soyuz sızıntısı ile aracın dönüş yolculuğu için güvenli olup olmayacağı kesin olmadığı belirtildi.

soyuz iss (2)

Soğutma sıvısı olmadan Soyuz, Dünya atmosferinden geri dönerken aşırı ısınabilir. Bu nedenle plan, sızan Soyuz'un mürettebatsız olarak Dünya'ya dönmesi ve onunla seyahat etmesi planlanan mürettebatın yerine yedek Soyuz'a başvurulacak.

Ancak acil bir tahliye durumunda, NASA astronotu Frank Rubio'nun SpaceX Crew Dragon'da dört Crew-5 üyesiyle birlikte seyahat etmesi ve Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin'in sızıntıyı yaşayan Soyuz'da seyahat etmesi planlanıyor.

Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor! Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor!

soyuz iss (1)

NASA'daki Uluslararası Uzay İstasyonu programı yöneticisi Joel Montalbano, "Yapmak istediğimiz şey, Soyuz'daki ısı yükünü azaltmaktı, bu yüzden Soyuz'dan ağırlığı kaldırarak ısı yükünün üçte birini almış olursunuz" dedi. Ancak bunun sadece acil bir durumda gerekli olacağını vurguladı.

Editör: Enes Sapmaz