Valorant, Playstation ve Xbox'lara geliyor! Tarih verildi... Valorant, Playstation ve Xbox'lara geliyor! Tarih verildi...

Microsoft'un Activision-Blizzard’ı da satın alacağını duyurmasının ardından Sony ile olan rekabetleri bir üst seviyeye ulaşmış durumda. Xbox-PlayStation savaşı artık çok ilginç noktalara varan restleşmelere konu oluyor. 

Sony, PlayStation 5 tarafında önemli başarı yakalamış durumda ama Microsoft'un Xbox Game Pass abonelik servisi oyuncuları çekmeyi başararak Sony'yi adeta benzer bir hamle yapmaya mecbur bırakmıştı. Ancak Game Pass gibi bir sistemi Activision-Blizzard oyunlarıla güçlendirme şansını yakalayan Microsoft, Sony tarafından engellenemye çalışılıyor. Satın alımı engellemek isteyen Sony, kendi planlarını yapmış durumda.

Silent Hill 2 Remake ve Final Fantasy VII asla Xbox’a gelmeyecek

Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na savunma hazırlayan Microsoft, 111 sayfalık raporunda Sony hakkında önemli iddialarda bulundu. Bu iddialar arasında, Sony, Square Enix ve Konami ile özel anlaşmalar imzalayarak Final Fantasy XVI, Final Fantasy VII Remake ve Silent Hill 2 Remake oyunlarının asla Xbox platformunda yayınlanmamasını sağlamış durumda.

silent-hill2-james-1

Bu iddialar doğruysa Sony'nin Xbox'ı engelleyerek firmanın batı pazarında tekel olmasını engellek istediğini görüyoruz. Firmalarla özel anlaşmalar yaparak önemli oyunların Xbox'a gelmesini engellemek isteyen Sony, aslında Microsoft'un tekel olmasına karşı çıkarken, kendi tekelini oluşturmaya çalışıyor dersek yanlış olmaz. 

 Silent Hill 2, geçtiğimiz aylarda PS5 ve PC için duyurulmuştu ancak Xbox kullanıcıları, eninde sonunda oyunun Xbox platformuna da geleceğini düşünüyordu ancak görünüşe göre Sony, bunu engellemek için çoktan özel adımlar atmış. ABD, AB ve Birleşik Krallık Microsoft’un Activision’ı satın alımı konusunda onay verip vermeyeceği konusu da hala bekleniyor.
 

Editör: Burak Karahan