Sony'nin Türkiye'den çekileceğine dair ortaya çıkan söylentiler sosyal medyayı karıştırdı. Peki durum ne kadar gerçek? PlayStation'ın kaderi ne olacak?

Sony Türkiye'de küçülmeye gidiyor

Sony'nin uzun süredir Türkiye'deki faaliyetlerini Sony Eurasia isimli distribütör aracılığı ile sürdürüyor. 

Shiftdelete'te yer alan habere göre, PlayStation olmak üzere birçok ürün ile Türkiye’de yer alan şirketin Türkiye’deki faaliyetlerinde optimizasyon yapacağı belirtiliyor. Sony Eurasia, TV ve ses sistemleri kategorisinde küçülmeye gidiyor. Yani Japon teknoloji devi Sony, Türkiye operasyonlarını daha küçük bir ekip ile sürdürecek. Bildiğiniz gibi Sony daha önce ülkemizde akıllı telefon satışını sonlandırmıştı.

PlayStation ne olacak?

Sony'nin Türkiye'deki en önemli markalarından olan PlayStation'ın akıbeti de merak ediliyor. Türkiye'de başarılı satış rakamlarına ulaşan konsolun Türkiye'de farklı bir distribütörle yoluna devam edebileceği belirtiliyor. PlayStation Türkiye, hâli hazırda İngiltere kanalına bağlı şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

PlayStation satışlarının ve PS Plus gibi hizmetlerin satışının da ülkemizde devam edeceği belirtiliyor. 

Fakat bazı kaynaklarda PlayStation önümüzdeki dönemde distribütörler tarafından ithalatçı garantili satılmaya devam edileceği, PlayStation dijital hizmetleri ve PlayStation Plus satışlarının akıbetinin ise henüz belli olmadığı da iddia ediliyor.

"İstanbul Ümraniye'de bulunan ofisi de kapanacak" iddiası

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre ise, Sony, cuma günü geçiş dönemi için kısıtlı bir kadro ile fotoğraf makineleri bölümü için hizmet vermeye devam edecek. Televizyon ve PlayStation oyun konsolu ile oyun hizmetlerini ise distribütörler üzerinden sürdürecek. 

Ayrıca şirketin  İstanbul Ümraniye'de bulunan ofisi de kapanacak.

Google, Workspace'i daha basit hale getirecek yeni yapay zeka özelliğini kullanıma sundu! Google, Workspace'i daha basit hale getirecek yeni yapay zeka özelliğini kullanıma sundu!

Konuşulan tüm bilgiler 'iddia' değeri taşımakta ve Sony tarafından henüz resmi bir açıklama gelmemiş durumda. Konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça sizlere aktaracağız.

Editör: Burak Karahan