Stray, aslında kedi olmanın o kadar da kolay olmadığını gösteren fakat bir o kadar da tatlı bir oyun. PC ve PlaySatation oyuncuları bir kediyi yönlendirdiğimiz bu macera oyununu deliler gibi oynamaya başladı bile. 

Biz bugün sizler için Stray oynarken ya da oynamaya başlamadan önce işinize yarayacak 11 ipucu hazırladık.

1- NPC'lerle konuşmaya çalışın

Oyundaki NPC'lerle girdiğimiz diyaloglar genel olarak dinlemeye değer ve güzel hikayueler anlatıyor.

ss_2221af260c64362fdc835a9dca65f6f1d1192b25.1920x1080

Bunun yanı sıra oyunda bize nereye gitmemiz gerektiğini ve ne yapmamız gerektiğini söyleyen NPC'ler de mevcut. Bu nedenle NPC'ler ile konuşmak sizin için iyi olacaktır.

2- Eşyalarınızı yanlışıkla birine veremezsiniz, korkmayın

Stray oynarken bazı eşyaları, bazı oyun içi karakterlere vermemiz gerekiyor.  Konuşmanın ortasında yön tuşlarına basarak ve ardından envanterinizden birini seçerek öğeleri hediye edebilirsiniz. Bir eşya bulursanız ve kime gitmesi gerektiğini bilmiyorsanız, herkese vermeyi deneyin. Eşya yanlış kişiye verilemeyeceğinden dolayı, eşyanın sahibini bulmanız kolayaşacak ve hata yapmayacaksınız.

3- Sadece kedi gibi davranın

Stray'in kedi davranışlarını oyuna yansıtmadaki şekli dolayısıyla, bazı nesneleri devirebilir ve diğerlerini parçalara ayırabilirsiniz. Bu hareketlerinizle bulmacaları çözecek gizemleri ya da yolunuzu bulabilirsiniz. Bir çıkıntıdan bir kutuyu veya bir kutu boyayı itmek, yeni bir yan göreve yol açan bir olaylar zincirini başlatabilir. Miyavlama, düşmanları (Zurks adı verilen bir tek gözlü robo-kemirgen türü) size doğru çağıracak ve size onlara kaçış fırsatı verme fırsatı verecektir. Mümkün olduğunda, gerçek bir kedinin yapacağı gibi davranın.

4- Tırmanma rotalarını püsküllere bakarak bulabilirsiniz

Stray size nereye gideceğinizi asla açıkça söylemez. Yol noktası, harita veya pusula yok. Ancak nereye gidileceğini gösteren ince çevresel ipuçları sunuyor.

2022-07-21 13_17_34-Window

Örneğin, bir vantilatörden veya klima ünitesinden dışarı fırlayan şeritler görürseniz, bunun bir tırmanma rotası olduğu anlamına gelir.

5- Gölgeler size kısayollar açabilir

Gölge alanları didik didik ederek kendinize kısayollar keşfedebilirsiniz.

6- Etrafı keşfederek anıları daha rahat bulabilrisiniz

Oyun içindeki arkadaşınız robot B12'nin kayıp anılarını bulmak için etrafı bol bol gezin. (Not: Stray'in yalnızca bir sonu vardır. Tüm anıları bulmak, gizli bir son veya başka bir şeyin kilidini açmaz.)

451825c0-06ae-11ed-8d2f-c6bee5bbef2a.cf

7- Kaybolduysan B12'ye sor

Eğer oyunda ne yapacağınızı bulamıyorsanız ve kaybolduysanız arkadaşınız drone B12'ye sorabilirsiniz. Size yardımcı olacaktır.

8- B12'nin lazerinin fazla ısınmasına izin vermeyin

Oyunda arkadaşımız B12 bir lazer alır ve Zurk adlı düşmanlara karşı kullanılabiliyor. Aşırı ısınmasına izin verirseniz, soğuması yaklaşık beş saniye sürecektir. Sayaç dolmadan bekleyin ve anında tekrar şarj olacaktır.

9- Kutuların içinde saklanabilirsiniz

Stray oynarken bazı kısımlarında gizlenerek oynamanız gerekecek. Tehlikeli bölgelerde etrafa bulduğunuz kutuların içerisinde saklanabilirsiniz.

2022-07-21 13_17_10-Window

10- HUD'u kapatın

Oyunda bize bilgieli veren ekranda gördüğümüz arayüzü (HUD) kapatarak daha gerçekçi bir deneyim elde edebilirsiniz.

11- Zıplamaları daha kolay hale getirin

Her zaman dört ayak üstüne düştüğü söylenen kedi dostumuzu bu oyunda "X" tuşuyla (PlayStation'da) zıplatıyoruz. Çok dikkat edilmeyen bir özellik ise zıplama tuşuna basılı tuttuğumzuda sıçramalarımızı zincirleyebiliriyoruz ve daha güzel bir platform deneyimi yakalıyoruz.

stray-inceleme150802_1

Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu! Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu!

Stray , atlayabileceğiniz herhangi bir nesne üzerinde bir düğme istemi görüntüler. Bu istemi ayarlardan devre dışı bırakabilirsiniz, bu da Stray'i biraz daha sinematik hissettirirken, aynı zamanda oyunun rotalarını da gizler. 

Editör: Burak Karahan