Tuhaf görünümleri ve 3,5 cm'den küçük boyuları ile benzersiz bir yaşam alanında bulunmaları ile dikkat çeken bir yayın balığı cinsi olan Horaglanis, Hindistan eyaleti Kerala'da keşfedildi.

Dr. Ralf Britz keşfedilen yeni cins hakkında, "Kerala'nın akiferleri, çok nadiren, yalnızca çiftlik evlerinin kuyularının kazılması ve temizlenmesi sırasında yüzeye çıktıklarında karşılaşılan, esrarengiz stygobit balıkların benzersiz bir topluluğunu barındırıyor" dedi.

Britz, "Horaglanis türlerinin belgelenmiş çok az bulguları olduğundan, bu yakalanması zor küçük balıklar yalnızca bir ev kuyusu kazıldığında veya temizlenirken yüzeye çıkar" dedi.

"Bu kadar iyi gizlenmiş türleri görebilenler genellikle yerel halktır. Bu nedenle, bu olağandışı fauna hakkındaki bilimsel bilgimizi geliştirmede önemli bir rol oynayabilirler.”

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

yayınbalıgı (2)

Horaglanis populi olarak adlandırılan yeni tür, sadece Hindistan'ın güneyindeki Kerala'nın Alappuzha ve Pathanamthitta bölgelerindeki lateritik akifer sistemlerinde görülüyor.

Horaglanis populi'nin kan kırmızısı bir gövdesi, dört çift bıyığı vardır ve boyutları 3,2 cm'den kısa. Pigmentsiz ve kör olan balık, daha önce bilinen üç Horaglanis türünden genetik olarak farklıdır.

yayınbalıgı (1)-1

Yazarlar, "Horaglanis populi gibi türler, özellikle de yer altı habitatlarında yaşıyorlarsa, yok olma riski altında olduğu düşünülüyor" dedi.

"Çalışma alanındaki balıklar, yerel veya bölgesel yasalar kapsamında çok az korumaya sahip veya hiç korumadan bir şekilde yaşam alanları, yoğun nüfuslu arazilerde gömülü durumda. Hem yeraltı suyu çıkarma hem de laterit kaya katmanlarının madenciliği bu hayvanları tehdit ediyor."

Horaglanis populi'nin keşfi Vertebrate Zoology dergisindeki bir makalede yayınlandı.

Editör: Enes Sapmaz