Sabah evden çıktınız ve soğuk bir havada otomobilinize oturdunuz. Yola çıkmadan önce motorun ısınması için bekliyorsunuz. Peki bu ne kadar doğru ya da mantıklı? Şöyle söyleyebiliriz, bir dönem bu yaptığınız mantıklı bir hareketti ancak günümüzde kısmen bu durum değişti.

Günümüz otomobillerini ısıtmak için bir dakikadan fazla beklemenize gerek bile yok. Bundan sonrası sadece benzininizi, paranızı ve zamanınızı harcamanıza neden olacak.

30 saniye 

ABD Enerji Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, 1980'den sonra üretilen çoğu aracın 30 saniyeden fazla ısıtılması gerekmiyor. Hatta, otomobilinizi rölantide çalıştırmanın “motor boyutuna ve klima kullanımına bağlı olarak saatte 1 ila 2 litre arası yakıt tüketebileceği” belirtiliyor. Ayrıca bu 30 saniye kuralı çoğu üretici tarafından da öneriliyor.

Şöyle de bir durum söz konusu; otomobilinizin motoru, gideceğiniz yere varmaya çalışırken sürüş sırasında boşta çalışmaya göre daha hızlı ısınacaktır. Otomobilinizi daha fazla rölantide tutmanız herhangi bir somut fayda sağlamayacak, sadece bekleyiş sırasında daha fazla benzin ve zaman harcamanıza sebep olacaktır. Hatta uzun süreli durumlarda otomobilinize zarar bile verebilir.

2972982_810x458

Rolantide uzun süre bırakmak zararlı olabiliyor

Utah Çevresel Kalite Departmanı,  “Rölantide uzun süre çalıştırmak, silindirler, bujiler ve egzoz sistemleri dahil olmak üzere motor bileşenlerinize gerçekten zarar verebilir. Tekerlek yatakları, lastikler ve süspansiyon sistemi dahil olmak üzere aracın birçok bileşeni yalnızca araç hareket halindeyken ısınır. Yağın motorda dolaşmasını sağlamak için en fazla 30 saniye rölantide çalışmanız gerekir.” diyor.

Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor

Şu anda motoru rölantide ısıtmaya çalışanlar, muhtemelen daha eski yıllardan ve ailelerinden gelen tavsiye ve önerileri hatırlıyordur. Ancak, özellikle bunu ailelerinden duyanlar için, ebeveynlerimizin çoğunun otomobil kullanmayı muhtemelen çoğu aracın karbüratörlü motorlara sahip olduğu 1980'den daha eski araçlarda öğrendiğini unutmamakta fayda var.

JD Power'ın da belirttiği üzere bu tür araçların iyi çalışması için ısıtılması gerekiyordu ve aksi takdirde motor aniden durabilirdi. Bu yüzden ebeveynlerimizin çoğu otomobillerinin ısınmasını için yaklaşık 10 dakika beklemek zorunda kalıyordu. Ve kış aylarında, kullandıkları yağ daha yavaş hareket ettiği için bu bekleyiş daha uzun sürerdi.

Editör: Burak Karahan