İyi kurgulanmış bir fragman en kötü filmi bile güzel göstermeyi başarabilir. Bundan daha zor bir başka şey var ise o da ortalama 30 saniye süren reklamlar ile izleyiciyi etkielyebilmek. Sürenin bu kadar kısa olması kimi zaman yaratıcılığın daha çok ortaya çıkmasını sağlıyor.

En son ne zaman TV başına oturduğumu bile hatırlamıyor olsam bile, yıllar önce severek izlediğim reklamlar olduğuna eminim. TV'nin artık reklamlar için daha alternatif bir mecra haline dönüşmesi yaratıcılığı öldürmüş olabilir. Ama bir zamanlar bir ürünü satmak için reklamları kullanabileceğimiz en büyük alandı.

İşte sizler için bugün akıllarda yer etmiş en harika teknoloji ve oyun reklamlarını sıraladık:

Not: Liste tamamen kişisel zevklere göre hazırlanmıştır. Siz de sevdiğiniz reklamları yorumlarda bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.

1- Commodore 64

Commodore 64 aslında bi ev bilgisayarıydı ama "Friends Knocking Down My Door!" reklamında oyunların gösterilmesi ve etrafta uçuşan uçakları, oyun karakterlerini görmek insanı inanılmaz heyecanlandırıyordu.

Her ne kadar ben henüz yokken bu reklam yayınlanmış olsa da, yıllar sonra izlediğimde o dönemki heyecanı düşünebiliyorum.

2- Nintendo Super Mario Bros. 3

Türkiye'nin güncel nüfusu açıklandı: İşte TÜİK raporunun tüm detayları Türkiye'nin güncel nüfusu açıklandı: İşte TÜİK raporunun tüm detayları

Bu reklam ilk kez 1988 yılının Ekim ayında Super Mario Bros. 3 çıkışından hemen önce yayınlandığında herkesin ağzında "Mario! Mario!" bağırışı vardı. Kuzey Amerika'nın neredeyse tamamını kaplayan ve insanlardan oluşan bir tablo oluşturmak her ne kadar imkansız olsa da reklamda gayet heyecan verici gözüküyordu.

3- Nintendo Game Boy

Nintendo Game Boy muhtemelen bir çocuğun isteyeceği en mükemmel cihazlardan biriydi. Reklamda çocuğun tetris oyununda bir uzaylıyı yenmesi ise yıllarca akıllarda kalacak harika bir fikirdi. 

4- Sony Bravia - Paint

Sony'nin bir dönem piyasanın lideri olan Bravia TV'leri oldukça popülerdi. Şirketin teknolojisi gölgede bırakan ise kesinlikle Bravia serisi için yarattığı inanılmaz reklamlardı. 

Ve bu reklamda hiç CG kullanılmadı. Her şey bilgisayarsız yapıldı.

5- Sony Bravia - Bouncy Balls

Sony Bravia'nın diğer bir akılda kalan reklamı ise zıplayan topların olduğu reklamdı.  Sony, San Francisco'da sessiz ve çok dik bir cadde buldu ve yüksek hızlı kameralar tüm hareketi kaydederken, aşağı doğru seken yüz binlerce parlak renkli topu serbest bıraktı . Bugüne kadar, Sony'nin tüm bunları sonradan temizlediğine inanmak istesem de, bu sokakta yaşayan insanların hala rastgele yerlerde zıplayan toplar bulduğuna eminim.

6- Apple iPod + iTunes

iPod'un sade beyaz kulaklıklarının bir statü sembolü haline gelmesi ve Apple'ın iPod reklamlarında bundan faydalanması uzun sürmedi. Reklamda da bol bol beyaz çılgınlar gibi sallanan kulaklık ve iPod'u gördük.

7- Nintendo The Legend of Zelda

Hayatım boyunca hiç bir zaman Zelda oyunlarının fanı olmadım ama bu reklamı beğenmemem için bir sebep değil. Açıkçası biraz ürkütücü de olan bu reklam, kötü bir reklam olarak da nitelendirilebilir ama amacına ulaştıysa başarılı olmuştur. 

8- Pioneer

Tacoma Narrows Köprüsü 1940'ta 40 MPH rüzgar nedeniyle kontrol edilemeyen şekilde sallanması, tarihe geçen görüntülerden biridir. Fakat Pioneer için bu görüntüler ses sistemi satmak için bir reklam fikrine dönüştü. 

Köprünün şiddetle sallanmasının nedeni aslında üzerinde yüksek sesle Heavy Metal dinleyen bir sürücüymüş meğer...

9- Honda Accord 

Benim tarihte en beğendiğim reklamlardan biridir. Belki de arabalara olan merakım yüzündendir bilmiyorum ama sadece Honda Accord parçaları kullanılarak yapılan bu reklam gerçekten inanılmaz.

Editör: Burak Karahan