Akira Yamaoka ismini ünlü oyun serisi Silent Hill oynayanlardan çok duymuşsunuzdur. Oyun dünyasının dahi müzisyenlerinden Akira Yamaoka, 1968 yılında (54 yaşında) Japonya'nın Niigata şehrinde doğmuştur. Japon besteci ve müzik yapımcısı oyun dünyasının dışında da birçok yapımda yer almıştır.

Akira Yamaoka'nın kariyeri

Picsart, yapay zekalı GIF oluşturucu hizmetini kullanıma sundu! Picsart, yapay zekalı GIF oluşturucu hizmetini kullanıma sundu!

21 Eylül 1993'te Konami çatısı altında çalışmaya başlayna Akira Yamaoka, Sparkster ve Sparkster: Rocket Knight Adventures 2 oyunları üzerinde çalışmıştır. Daha sonra ise Snatcher'ın PC ve Sega CD sürümleri için müzikler üzerinde çalıştı. Ve kırılma noktası o gün: Konami, Silent Hill oyununun müziğini bestelemek için bir müzisyen arayışına başladı. Akira Yamaoka müziği yapabilecek tek kişinin kendisi olduğunu düşündüğü için gönüllü oldu. Yamaoka başlangıçta bir besteci olarak projeye dahil olmuştu ancak kısa süre sonra genel ses tasarımından da sorumlu oldu. 2009 yılında ise arkasında müthiş besteler ve seslere sahip birçok Silent Hill oyunu bıraktı. 3 Şubat 2010'da Yamaoka'nın Grasshopper Manufacture'a katıldığı ve Goichi Suda ve Shinji Mikami ile aksiyon oyunları Shadows of the Damned üzerinde çalıştığı açıklandı. İlk olarak Grasshopper'da ses şefi rolüne atandı, ancak oyun prodüksiyonunun çeşitli yönlerine de dahil oldu.

10 Ağustos 2012'de Yamaoka, 2012'nin sonlarında "Her zamanki Silent Hill müziklerinden farklı" olan ikinci bir solo albüm çıkaracağını duyurdu. 31 Ekim 2012'de Facebook aracılığıyla yeni üç parçalı İspanyolca single'ı "Revolución"un canlı bir performans sırasında V-CON'da prömiyer yapacağını duyurdu. Bu 3 parçalık albümde Silent Hill'de birlikte çalıştığı Mary Elizabeth McGlynn'in yanı sıra Troy Baker'la birlikte de çalıştı. 2014 yılında Silent Hills'in bestecisi olarak geri dönmekle ilgilendiğini ifade etti , ancak proje daha sonra iptal edildi. Yamaoka daha sonra Silent Hill ile çok benzetilen oyun The Medium'un müziklerinde de yer aldı. Yamaoka bir 2009 röportajında ​​en sevdiği oyun yaratıcısının Suda51 ve en sevdiği video oyununun No More Heroes olduğunu belirtti. Yaptığı müzikler arasında en beğendiği işin ise Silent Hill 2 olduğunu söyledi. Bir röportajında en sevdiği filmin Dario Argento'nun Suspiria'sı olduğunu söyledi.

Yaptığı müzikte en çok etkilendiği sanatçıları ise , Nine Inch Nails'den Trent Reznor, Angelo Badalamenti (en çok David Lynch ile yaptığı film müziği çalışmasıyla bilinir), Massive Attack, Metallica ve Depeche Mode olarak sıraladı. Üniversitede tasarım eğitimi alan Yamaoka, yaptığı her müzikte sanat ve müziği birleştirmeye çalıştığını ve barok üsluptan çok etkilenerek müziğini yaptığını da söyler.

Akira Yamaoka'nın en iyi oyun müzikleri

Bu konu biraz tartışmalı olabilir. Müzik tabii ki öznel bir kavram olabileceği için burada yer alan müzikleri tamamen kendi zevkime göre seçtim. Sizin de önerileriniz varsa eklemek isteyebileceğiniz yorumlarda bahsetmeniz harika olacaktır. Liste bir sıralama değildir sadece en beğendiklerimi buraya ekledim.

Silent Hill 2 - Promise

Silent Hil 2 - Theme of Laura

Silent Hill 2 - Promise (Reprise)

Silent Hill 2 - Love Plasm

Silent Hill 2 - Overdose Delusion

Silent Hill 1 - Silent Hill

?list=PLvknaMBlC64hztXIhZZf-ZQueCNLJAB6w

Silent Hill 1 - Tears Of...

?list=PLvknaMBlC64hztXIhZZf-ZQueCNLJAB6w

Silent Hill 1 - Piano (Bonus Track)

?list=PLvknaMBlC64hztXIhZZf-ZQueCNLJAB6w

Silent Hill 3 - Hometown

Silent Hill 3 - I Want Love (Studio Mix)

Silent Hill 3 - Letter from Lost Days

Silent Hill 3 - You're Not Here

Silent Hill 3 - Never Forgive Me, Never Forget Me

Silent Hill 4 - Tender Sugar

Silent Hill 4 - Cradel Of Forest

Silent Hill 4 - Your rain

Silent Hill 4 - Room of Angel

Silent Hill 4 - Waiting For you

Silent Hill Homecoming - One More Soul to the Call

Silen Hill Homecoming - Elle Theme

Silent Hill Homecoming - This Sacred Line

Silent Hill Homecoming - Alex Theme (Machine Head Mix)

Silent Hill: Shattered Memories - When You're gone

Silent Hill: Shattered Memories - Acceptance

Silent Hill: Shattered Memories - Hell Frozen Rain

Silent Hill : Origins - Shot Down in Flames

Silent Hill : Origins - Hole in the Sky

Medium - Fade (feat. Mary E. McGlynn & Troy Baker)

Akira Yamaoka - Realidad

 

Editör: Megabayt Haber