Kuşlarda görülen bu tüy yapısı uçmak için büyük önem taşıyor! Kuşlarda görülen bu tüy yapısı uçmak için büyük önem taşıyor!

Araştırmacılar, steviadan ekstrakte edilen steviol glikozitler üzerinde yapılan bir incelemelede, bu tatlandırıcının üretiminin çeşitli alanlarda şekere kıyasla daha düşük çevresel etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca bu değerlendirmeler, stevia kullanımının, şekerle aynı seviyede tatlılık sağlarken potansiyel olarak ekim arazisi alanlarını ve su tüketimini azaltabileceğinin altını çizdi.

Steviol glikozitler gibi birçok besleyici olmayan tatlandırıcı (NNS'ler), şekerin tadını aynı şekilde canlandırabilir, ancak diş çürümesi, obezite veya diyabet gibi ilişkili sağlık riskleri olmadan da bunu yapabilirler çünkü şekerden daha fazla daha tatlıdırlar. Örneğin 4 gr steviol glikozit 1000 gr şekere eşdeğer tatlılık sağlar çünkü insanlar tarafından 250 kat daha tatlı olarak algılanır.

stevia-1

Surrey Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Merkezi'nde çalışan çalışmanın baş yazarı Dr. James Suckling, “Steviol glikozitler ve benzeri doğal ürünlerin kullanımı gezegenimizin sağlığı için tatlı bir haber olabilir. Bununla birlikte, çalışmamız, daha geniş bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde steviol glikozitlerin ve diğer besleyici olmayan tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkilerini anlamak için çok daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini kabul ediyor." dedi.

Editör: Enes Sapmaz