Birinin çöpü, başka birisinin hazinesi olabiliyor. Bu deyimi nitelendiren ilginç bir örnek, 90'ların uzun süredir kayıp olan nadir bir video oyunun bir bit pazarında ortaya çıktı. Bir Sega oyunu olan Scramble Training'i anlatan Michael Jackson'ın yayınlanmamış nadir görüntüleri sosyal medya üzerinde tüm ilgileri topladı.

Vefat eden eski bir Sega çalışanı, Michael Jackson oyun kasedi bugüne kadar korumayı başardı

Paylaşılan haberlere göre, bir kişi vefat etmiş bir akrabasının bazı eşyalarını satmaya başladı. Vefat eden kişinin Sega Amusements Europe'un eski bir çalışanı olduğu belirtildi ve koleksiyonerlerden biri öğeleri incelerken üzerinde "Sega AS-1 (Michael Jackson Vers)" yazan bir dijital kasetle karşılaştı.

michael jackson sega (1)

Koleksiyoner adam, içinde ne olabileceğini bilmeden kaseti satın almaya karar verdi ve oldukça nadir bir görüntüyle karşı karşıya geldi. Veri içeriğini doğrulamak üzere satın aldığı kaseti Oxford Çoğaltma Merkezine gönderdikten sonra, içeriğin Michael Jackson'ın Scramble Training olarak bilinen bir simülasyon oyunundaki tüm kayıtları olduğu ortaya çıktı. Bunun yanı sıra kaset içeriği, orijinal İngilizce kayıtların yanı sıra dublajlı Japonca versiyonu da içermekteydi.

Michael Jackson'ın ilk Sega deneyimi değildi

Sega ve Pop of King'in Scramble Training'deki işbirliği bir sır olmasa da, oyunun önceki tüm videoları kötü kondisyondaydı (90'ların ortalarında bir el video kamerasını alıp oyunu oynarken bir ekran kaydetmek ne kadar iyi olabilir?). Ancak, koleksiyonerin bir bit pazarından alınan ekran kaydı görüntülerini çok daha net ve ayrıntılı olarak görmek mümkün.

michael jackson sega (2)

Michael Jackson ve Sega'nın birlikte epey bir geçmişi var. Pop ikonu Moonwalker ve Space Channel 5'de harika performanslar verdi ve hatta Sonic the Hedgehog 3'ün müziklerini bile besteledi. Ancak Scramble Training'de birlikte çalıştıkları projesi çok kişi tarafından bilinmiyor. Oyunda Jackson, FMV anlatıcısı olarak oyunculara Sega'nın Advanced Simulator-1 'ın detaylarını aktaran bir tema parkı yolculuğu boyunca liderlik ediyordu.

Oyun artık oynanamıyor olsa da, şanslı bir bit pazarı keşfi sayesinde Jackson'ın yeni performanslarının tadını çıkarmak mümkün oldu.

Fallout oyun serisi dizi oluyor! Amazon'da yayınlanacak... Fallout oyun serisi dizi oluyor! Amazon'da yayınlanacak...

Michael Jackson'ın Sega oyunu Scramble Training performansını aşağıdaki video oynatıcısından izleyebilirsiniz.