Siirt'in Başur Höyük ilçesinde 2013 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda  ‘Erken Tunç Çağı’na ait yaklaşık 5 bin yıllık oyun taşları bulundu. İnsanlığın en eski eserlerinden biri olan oyun medyada oldukça gündem oldu. 

Taşlara detaylıca baktığımızda Köpek ve domuz gibi figürlerin bulunduğunu görüyoruz. Şu anda Batman Müzesi'nde koruma altına alınan ve satrancın atası olarak adlandırılan oyun, 2 kişi ile oynanan av, yarış veya zeka oyunu için kullanılan taşlar olduğu düşünülüyor. Ancak nasıl oynandığı ise hala gizemini koruyor.

zz

O dönem kazı çalışmalarında görev alan Batman Müzesi’nde arkeolog Abdurrahman Demir, “2013 yılında ilk defa eserlerle karşılaştık, bir mezar buluntusu olarak. Daha sonra 2019 yılında ise son parçası olan domuzu bulduk. Benzer eserler ışığında bir karşılaştırma yaptığımızda, sistem olarak 4 domuzun, 4 köpeğin olması, göz şeklinde olması, pramidal taşların olması ve mermi benzeri taşların olmasıyla bunun zaten bir zeka oyunu olduğunu aslında gösteriyor" dedi.

"Bir av oyunu, yarış oyunu ya da zeka oyunu olabilir"

"Tamamen zeka oyunudur diyebilir miyiz, tartışılır. Bir av oyunu, yarış oyunu ya da zeka oyunu olabilir" diyen Demir, "‘Satrancın atasıdır’ demek belki çok da yanlış olmayabilir. Oyun taşının 2019 yılında yapılan çalışmayla beraber bütün parçaları tamamlandı. Tabii sonuçta biz kazı yaptığımız için, oyunun hangi şartlarda, hangi şekilde oynandığını bilmiyoruz” diye konuştu.        

God of War Ragnarök PC'ye geliyor! God of War Ragnarök PC'ye geliyor!

"5 bin yıllık bir geçmişi var"

Bulunan oyun taşlarıyla Başurluların sanat ürettiğini söyleyen Demir, “Oyun taşlarının milattan önce 3100 ile 2900 yılları arası yani toplamda 5 bin yıllık bir geçmişi var. Erken Tunç Çağı’nın önemli eserlerinden biridir. Batman Müzesi Müdürlüğü Başkanlığı’nda yapılan kazılarda, Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur'un yaptığı çalışmalarda ortaya çıkarıldı. Bu taşların hangi amaçla yapıldığı bilinmemekle beraber bununla ilgili hem yabancı hem yerli çalışmalar var. Üzerine hem makaleler hem de tez çalışmaları devam ediyor. İlerleyen zamanlarda yayınlanacaktır" dedi.

"Başurlular sanat üretmiş"

"Taşlar çok enteresandır. Oyunla ilgiliden ziyade, o dönemin insanlarının çevresini taşlara yansıttığını rahatlıkla görebiliyoruz. Mesela biz herhangi bir satranç oyununa baktığımızda satrançtaki atlar, kale ve piyonların bir benzerini bu oyunda da görebiliyoruz aslında. Başur Höyük’ten çıkarılan bu oyun taşları toplamda 39 adet olup, 2 kişiyle oynandığı düşünülmektedir. Döneminin en önemli sanat eserleridir diyebiliriz. Çünkü birçok insan eser yapar, zanaat üretir ama ‘Başurlular sanat üretmiş’ diyebiliriz” ifadelerini kullandı.