Landgeist'in Gallup Global Emotions 2021 yılı raporu verilerini kullanarak hazırladığı araştırmada, Avrupa'nın en sinirli ülkeleri belli oldu. Tahmin edebileceğiniz gibi Türkiye olarak zirveyi kimseye kaptırmadık.

europe-anger

Su uyur düşman uyumaz: Elon Musk, yatağının başucundaki silahlarıyla göz boyadı! Su uyur düşman uyumaz: Elon Musk, yatağının başucundaki silahlarıyla göz boyadı!
Haritayı tam boyutta görmek için buraya tıklayın

Bu haritada, her ülkenin nüfusunun yüzde kaçının ortalama bir günde günün büyük bir bölümünde öfke yaşadığını görebiliriz. Avrupa, dünyanın en az öfkeli ülkelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Finlandiya sadece Avrupa'nın değil, tüm dünyanın en az öfkeli ülkesi. Finlilerin sadece %5'i ortalama bir günde öfke yaşar. Finlandiya'yı Estonya (%6), Hollanda ve Portekiz (%8) yakından takip ediyor. 

Neredeyse tüm Avrupa puanları %25'in altında. Kuzey Makedonya ise %26 ile bunun biraz üzerinde. Ancak diğer tüm ülkelerden çok daha fazla öfke yaşayan bir ülke var: Türkiye. Türk nüfusunun neredeyse yarısı, ortalama bir günde günün büyük bir bölümünde öfke yaşıyor. Türkiye, Lübnan'ın hemen ardından (%49) dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor.

Bu rapor, 15 yaş ve üzeri yetişkin nüfustan ulusal düzeyde temsili, olasılığa dayalı örneklere dayanmaktadır. Endeksler, 2021 ve 2022 başlarında 122 ülke ve bölgede yapılan anketlerden hesaplanıyor.