Teknoloji devi Samsung, 2022 yılı son çeyrek finansal raporlarını yayınladı. 2022 yılının Samsung için pek iyi geçmediği bu raporlarda ortaya çıktı. Küresel ekonomik yavaşlama, çip sıkıntıları ve beklenen gelirlerin elde edilememesi nedeniyle 2022 yılı Samsung’un beklentilerinin çok altında kaldı.

Son 8 yılın en düşük geliri

Güney Koreli şirket Samsung, 2022 yılının son çeyreğinde %8’lik bir gelir düşüşü yaşadı. Şirketin geliri 70,46 trilyon Kore won’u (yaklaşık 57,21 milyar dolar) olarak kayıtlara geçerken, net kâr ise 4,3 trilyon Kore won’u (3,5 milyar dolar) oldu.

Samsung’un 2022’nin bir önceki çeyreğindeki gelirini 76,8 trilyon Kore won’u, net kârı ise 10,8 trilyon Kore won’u olarak açıklandı. 

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

2021 yılının gerisinde kalan şirket, 2022’nin tamamında 245 milyar dolar gelir ile rekor kırdı. Fakat bunun 35 milyar doları kâr olarak kayıtlara geçti.

samsung (2)

Samsung’un kârının son 8 yıldaki en düşük seviyede çıkması, devam eden küresel ekonomik gerileme, artan maliyetler ve elektroniğe olan talebin azalmasına bağlanıyor.

Samsung konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Uzun süreli ekonomik durgunluk, jeopolitik gerginlikler, tedarik zinciri riskleri ve iklim gibi üst üste gelen sıkıntılar, piyasadaki belirsizliği fazlasıyla etkiledi.” 

Dünyanın en büyük markalarının ilk ürünleri sizi çok şaşırtacak! Meyve ve balık satan Samsung mu? Dünyanın en büyük markalarının ilk ürünleri sizi çok şaşırtacak! Meyve ve balık satan Samsung mu?

Editör: Burak Karahan