Samsung, Microsoft'un yapay zeka destekli Bing arama motorunu akıllı telefonlarında varsayılan arama motoru olarak Google Arama'yla değiştirmek istiyor olabilir. Son raporlara göre şirketin üzerinde durduğu bu hamle, Google'ın Güney Koreli elektronik devi ile ortaklığından elde ettiği yıllık gelirde 3 milyar dolara kadar mal olabilir.

Samsung, akıllı telefon satışlarında yalnızca ardından ikinci sırada yer alıyor ve geçen yıl dünya çapında 261 milyon akıllı telefon sevk etti. 

iPhone video mesaj bırakma nasıl yapılır? iPhone video mesaj bırakma nasıl yapılır?

samsung (1)-2

Hem Google hem de Microsoft, son aylarda arama motorları için üretken yapay zeka tabanlı özellikler sunuyor. Microsoft, Bing'e San Francisco merkezli OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT ile büyük bir ivme yakalamıştı.

bing edge (2)

Araştırma şirketi Statista'ya göre ise Google Arama, pazar payının yaklaşık %80'iyle açık ara en popüler arama motorudur. Ocak 2023 itibarıyla Bing, küresel arama pazarının yalnızca %8,85'ini oluşturuyordu. Ancak son aylarda hem Google'ın ana şirketi Alphabet hem de Microsoft, üretken yapay zekayı (AI) arama motoru geleceğinin anahtarı olarak kabul etmeye başladı. Samsung da bu durumdan etkilenmiş gözüküyor ki, şirket içi yeni yapay zeka destekli tarayıcı söylemleri etrafta çokça dolaşmaya başladı. Ancak, tüm bu söylentilere rağmen Samsung, bu iddiaları henüz cevaplamadı...

Editör: Enes Sapmaz